Ιωνικός-Δόξα Δράμας 4-2: ”Έβρεξε γκολ”!

Στο πιο παραγωγικό παιχνίδι του μέχρι τώρα φέτος, ο Ιωνικός επικράτησε της Δόξας Δράμας με 4-2 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ματίας Κάστρο ο οποίος έβαλε 2 γκολ, μοίρασε μία ασίστ, ενώ του ακυρώθηκαν κι άλλα δύο τέρματα!

Έτσι, με αυτή τη νίκη, ο Ιωνικός βρίσκεται με το ενάμιση πόδι για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια, καθώς βρίσκεται 5 βαθμούς μπροστά από τον Λεβαδειακό με 2 παιχνίδια να απομένουν για το τέλος. Μάλιστα, οι δυο τους αναμετρώνται το επόμενο Σάββατο 17/4 στη Λειβαδιά.

Το παιχνίδι

Πριν καλά καλά συμπληρωθούν τα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης, ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ. Στο 4ο λεπτό, ο Μπολάκης γύρισε προς τα πίσω στον Στεφανάκο, εκείνος έκανε τραγικό λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Κάστρο, σημειώνοντας έτσι 12ο γκολ για φέτος.

Ο Ιωνικός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Συνέχιζε να πιέζει και να κλέβει μπάλες, βγάζοντας όσες περισσότερες φάσεις μπορούσε, όπως αυτή του 14ου λεπτού όταν ο Κάστρο έκανε το πλασέ από πλάγια με τον Στεφανάκο όμως να αποκρούει όμορφα.

Η Δόξα από την πλευρά της προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της και να γίνει κι αυτή απειλητική. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την πρώτη σημαντική τους φάση στο 20ο λεπτό. Ο Μαυριάς εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Πινδώνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αναγνωστόπουλος κράτησε το μηδέν.

Στο 23′ ο Ρόλε έκανε τη μπαλιά, ο Κάστρο έπιασε τη κεφαλιά, την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ό,τι δεν έκανε ο Κάστρο το έκανε ο Ρόλε. Η Δόξα έκανε νέο λάθος, με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο τέρμα. Ο Πινδώνης έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου μετά τη πίεση των Κοτσώνη και Ρόλε με τον τελευταίο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Στεφανάκο, ευστοχώντας για το 2-0.

Στο 26ο λεπτό ο Ιωνικός έφτασε κοντά και στο 3-0 με τον Βλαχομήτρο, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Στεφανάκος όμως απέκρουσε με τα πόδια.

Έκτοτε ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ιωνικό να κρατά με ευκολία το υπέρ του 2-0 και τη Δόξα να μην δείχνει ικανή να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή του 45ου λεπτού. Ο Ιωνικός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Πλατέλλας έστρωσε στον Κάστρο, εκείνος έπιασε το πλασέ, αλλά ο Στεφανάκος μπλόκαρε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός έφτασε πάλι κοντά στο 3-0. Ο Κάστρο έπιασε το πλασέ από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Αγιώτης πρόλαβε τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Μάλιστα, ο επιθετικός των γηπεδούχων έβαλε νέο γκολ λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά, αλλά και πάλι ο βοηθός του στέρησε τους πανηγυρισμούς.

Στο 62ο λεπτό ο Δημήτρης Σπανός έριξε στον αγώνα τους Μάναλη και Νιάσε, με τον έναν να σερβίρει και τον άλλον να σκοράρει στο δύο επόμενα γκολ.

Στο 65ο λεπτό ο Ιωνικός βγήκε στην επίθεση, ο Κάστρο έκανε τη σέντρα και ο Νιάσε με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Είναι δεδομένο πλέον πως το σκορ είχε ξεφύγει με τον Ιωνικό να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο. Στο 69ο λεπτό η ομάδα της Νίκαιας πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον συνήθη ύποπτο, τον Ματίας Κάστρο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μάναλης έκανε τη σέντρα και ο επιθετικός των Νικαιωτών πέτυχε το 13ο του τέρμα για φέτος, γράφοντας παράλληλα το 4-0.

Το ρεσιτάλ ευκαιριών συνεχίστηκε για τον Ιωνικό στο 80ο λεπτό. Ο Ματσούκας έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 83′. Ο Κουτσιανικούλης έκανε τη σέντρα και ο Κόντου με κεφαλιά διαμόρφωσε το 4-1.

Οι Δραμινοί μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν κι άλλο τέρμα στο 89ο λεπτό, μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την έκταση της ήττας τους. Ο Μαυριάς έκανε το γύρισμα, ο Παπαγεωργίου έκανε χέρι, με τον Κόντο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Αναγνωστόπουλος ακούμπησε τη μπάλα η οποία με τη συνδρομή του δοκαριού κατέληξε στον ίδιο παίκτη ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.