Ιωνικός-Διαγόρας 3-1: Πήρε αυτό που άξιζε!

Τη νίκη μετά από 3 συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα πήρε ο Ιωνικός απέναντι στον Διαγόρα με 3-1 στο πλαίσιο της 15 ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι πήραν μία δίκαιη νίκη καθώς ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά
το γεγονός ότι λυτρώθηκαν στο τέλος λόγω το γκολ της ισοφάρισης του Διαγόρα στο 68 ο λεπτό.

Πολύ σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, η οποία αναρριχήθηκε στη 2η
θέση με 28 βαθμούς, πιάνοντας στη κορυφή τον Εργοτέλη.

Ο Διαγόρας από την άλλη υποχρεώθηκε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, υποχωρώντας στην 4 η θέση με 26 βαθμούς.

Το παιχνίδι
Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ιωνικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κάνοντας όπως ήταν λογικό τις περισσότερες φάσεις.

Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήρθε στο 9ο λεπτό όταν ο Μουστάκης έκανε τη  σέντρα για το κεφάλι του Κάστρο, αλλά ο Τσέλιος έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Ένα λεπτό μετά ο Ιωνικός απείλησε εκ νέου με τον Νιάσε του οποίου το σουτ κατέληξε άουτ.

Ο Ιωνικός συνέχισε να κρατά τη μπάλα και να φτιάχνει επιθέσεις με υπομονή. Από την άλλη ο Διαγόρας βρισκόταν για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του ημιχρόνου σε παθητικό ρόλο περιμένοντας τον αντίπαλο και προσπαθώντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.,

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη τα πήγαινε καλά μέχρι το 41ο λεπτό, όταν ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ.
Ο Βλαχομήτρος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον αμαρκάριστο Νιάσε ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Τα  εύσημα στο γκολ αξίζει να πάρει και ο Γιάννης Γκοτσούλιας ο οποίος έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου από τον Λινάρδο και ξεκίνησε την επίθεση για τον Ιωνικό.

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος ήταν από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του ημίχρονου.

Μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 44ο λεπτό όταν έκλεψε τη μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, αλλά του σουτ κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Σημαντικός παράγοντας επιτέλεσαν οι μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών αλλά και οι διακοπές που προήλθαν από αυτές.

Χαρακτηριστικότερη ήταν η σύγκρουση μεταξύ Ομάρ και του Αλάεθ, με τον πρώτο να δείχνει ότι έχει χτυπήσει αρκετά στο κεφάλι. Παρ’ όλα αυτά συνέχισε την αναμέτρηση δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε να παίξει.

Μετά την ολοκλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Διαγόρας προσπάθησε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του και το κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο.

Στο 68 ο λεπτό, οι  φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή φάση στην αναμέτρηση, βγήκαν από τα αριστερά με τον Κάκο, ο οποίος έστρωσε στον Σατραβέλη και μ’ ένα συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα
στη δεξιά γωνία του Αναγνωστόπουλου, γράφοντας το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Σπανός έριξε ό,τι επιθετικό όπλο είχε.

Πέρασε πρώτα τους Μουμίν και Μάναλη και στη συνέχεια τον Κουϊρουκίδη παίζοντάς τα όλα για όλα.
Ο Ιωνικός συνέχιζε να περιφέρεται γύρω από την περιοχή του Διαγόρα, χωρίς όμως να βάζει τη μπάλα στο πλεκτό.

Μόνο στο 82 ο λεπτό ο Ομάρ επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά απέκτησε άγρια ομορφιά, όπως άλλωστε συνέβη στα  περισσότερα παιχνίδια του Ιωνικού.

Και μάλιστα, κόντρα στον Διαγόρα είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που κρίνεται το μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο της Νίκαιας στο τέλος.

Πέρυσι, ο Ιωνικός είχε επικρατήσει με 3-2 για την Football League με τον Βλαχομήτρο και τον Κρητικό να πετυχαίνουν τα γκολ της ανατροπής στα τελευταία λεπτά.

Φέτος, ο πρωταγωνιστής ήταν ένας και ακουγόταν στο όνομα Ματίας Κάστρο.

Στο 90 ο λεπτό, έγινε η σέντρα στα καρέ του Διαγόρα, ο Κουϊρουκίδης προσπάθησε να πιάσει τη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στον Κάστρο ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.,

Ο Διαγόρας δεν είχε άλλη λύση παρά να βγει μπροστά στα όσα λεπτά είχαν μείνει. Δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους όμως, ο Κωστούλας, ο οποίος είχε μείνει πίσω, γλίστρησε την ώρα που υποδεχόταν τη μπάλα με αποτέλεσμα να βγει ο Ιωνικός μπροστά.

Ο Ομάρ έκανε τη σέντρα, ο Μανωλάκης ανέτρεψε τον Κάστρο με τον Κοτσάνη να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο επιθετικός του Ιωνικού ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, ευστοχώντας για το  τελικό 3-1, πετυχαίνοντας παράλληλα το 10 ο τέρμα του για φέτος.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας (Κουϊρουκίδης 77’), Νιάσε (Μουμίν 62’), Βλαχομήτρος (Μάναλης 62’), Ρόλε (Παπαγεωργίου 90’), Πλατέλλας (Πογοσιάν 90’), Κάστρο.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδωσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης, Ρουγκάλας (Χότζα 85’) , Κάκκο (Τσιαντούλας 74’), Ντοριβάλ (Κωστούλας 73’), Λινάρδος (Αλάεθ 46’), Σμυρλής (Μπαστακός 46’), Κονέ, Μασούρας, Αθανασίου.

Διαιτητές: Κοτσάνης, Παγουράς, Γουρνιάς, Δραγάτης.

Κάρτες: Σπανός – Κωστούλας, Μανωλάκης