Ιωνικός-Χανιά 1-1: Του το χάλασε στο τέλος!

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια της Super League 2 Ιωνικός και Χανιά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το 88′, όταν η κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου χάρισε τον βαθμό για τους φιλοξενούμενους. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση αλλά και εναλλαγές συναισθημάτων στο τέλος. Στο +6 η διαφορά του Ιωνικού από τους διώκτες του (Λεβαδειακός και Ξάνθη) εν όψει της διαδικασίας των Playoff τα οποία ξεκινούν την Μ. Τετάρτη 28/4.

Το παιχνίδι

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε κυρίως από τις σκληρές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, αλλά και από τη διάθεση που είχαν να παίξουν ανοιχτά και όχι συντηρητικά.

Τα Χανιά, τα οποία όπως είπαμε προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, ήταν αυτά που απείλησαν πρώτα. Στο 10ο λεπτό ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά με τον Γκίνη να μπλοκάρει σταθερά.

Ο Ιωνικός απάντησε στο σουτ του εξτρέμ των Χανίων 4 λεπτά αργότερα. Παπαγεωργίου, Ρόλε, Πλατέλλας άλλαξαν ωραία τη μπάλα, με τον τελευταίο να πατάει περιοχή, αλλά ο Σωτηράκος τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή προτού σουτάρει.

Στο 18′ τα Χανιά απείλησαν εκ νέου με τον Πλέγα ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, δυσκολεύοντας έτσι τον Γκίνη που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε πέσιμο του Μπραμπίγια από τον Κύργια. Ο διαιτητής Ζαμπάλας δεν συγκινήθηκε, λέγοντας να συνεχιστεί το παιχνίδι. Αμέσως μετά ακολούθησαν κάποιες μικροεντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών χωρίς να πάρουν μεγαλύτερες διαστάσεις. Μάλιστα, στην εν λόγω φάση, ο Μπραμίγια αποχώρησε τραυματίας.

Στο 32ο λεπτό ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο 1-0. Ο Ομάρ έκανε ωραία κούρσα από αριστερά, έστρωσε στον Ρόλε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

Την ίδια μοίρα με τον Μπραμπίγια είχε και ο Βαγγέλης Πλατέλλας. Στο 36ο λεπτό και μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου, ο εξτρέμ του Ιωνικού χτύπησε στο γόνατο, με αποτέλεσμα να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες. Τελικά ο Πλατέλλας συνέχισε στην αναμέτρηση μέχρι το 41′ όπου πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια με το Βλαχομήτρο να τον αντικαθιστά.

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κεφαλιά του Φαζού στο 41′ μετά από κόρνερ του Ρόλε με τον Κουτζαβασίλη να μαζεύει τη μπάλα στη δεξιά του γωνία.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 48ο λεπτό ο Παπαγεωργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο  Βλαχομήτρος την προβολή στο δεύτερο δοκάρι προς τον Κάστρο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Ο Ιωνικός απείλησε ξανά 2 λεπτά αργότερα με τον Βλαχόμητρο να κάνει το γυριστό και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Έκτοτε ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ. Τα λάθη και οι μονομαχίες είχαν τον πρώτο λόγο με τον Ιωνικό να κάνει ξεκάθαρα συντήρηση δυνάμεων, κρατώντας το υπέρ του αποτέλεσμα.

Τα Χανιά από την άλλη πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μέχρι εκεί. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν μπορούσε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους, μιας και η άμυνα του Ιωνικού ήταν καλά οργανωμένη.

Και εκεί που όλοι νόμιζαν πως ο Ιωνικός θα έπαιρνε ακόμη μία νίκη, τα Χανιά κατάφεραν να κάνουν το 1-1. Στο 88ο λεπτό ο Βασιλόγιαννης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Τριανταφυλλάκο ο οποίος άφησε άγαλμα τον Γκίνη με την κεφαλιά που έπιασε, γράφοντας έτσι το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μάλιστα, ο σκόρερ των φιλοξενούμενων δέχθηκε δεύτερη κίτρινη καθώς πανηγύρισε έντονα προς την πλευρά που βρισκόντουσαν οι λιγοστοί φίλοι των Χανίων.

Ο Ιωνικός προσπάθησε γι’ ακόμη μία φορά να βρει το γκολ της νίκης στο τέλος, αλλά ο Βλαχομήτρος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του μετά τη σέντρα του Ρόλε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαιτητές: Ζαμπάλας, Στάϊκος, Νίκζας, Αντωνίου Ελένη

Κάρτες: Νιάσε, Φαζός, Ομάρ, Σπανός, Μουμίν – Κάσος, Τριανταφυλλάκος, Αράνια

Αποβολές: Σπανός (δεύτερη κίτρινη) – Τριανταφυλλάκος (δεύτερη κίτρινη), Αράνια (δεύτερη κίτρινη)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Νιάσε (Γκοτσούλιας 56′), Μουμίν, Ματσούκας (Μάναλης 79′), Ρόλε, Πλατέλλας (Βλαχομήτρος 41′), Κάστρο (Μουστάκης 79′) .

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (Τριανταφυλλάκος 68′), Σωτηράκος, Μπραμπίγια (Αναστασόπουλος 31′), Αράνια, Γκίνο (Σουντούρα 68′), Πλέγας (Δημητριάδης 78′), Διαμαντόπουλος, Βασιλόγιαννης, Κάσος.