Ιωνικός-Άρης 1-0: Το ”ποίημα” του Άοσμαν έκανε τη διαφορά

Ήταν 10 Σεπτεμβρίου του 2006 όταν ο Ιωνικός σημείωνε την τελευταία του εντός έδρας νίκη στην πρώτη Εθνική κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 1-0. 15 χρόνια μετά η ιστορία επαναλήφθηκε. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού κέρδισε με το ίδιο σκορ πάλι ομάδα της Θεσσαλονίκης μόνο που αυτή τη φορά ήταν ο Άρης για τη 2η αγωνιστική της Super League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αίας Άοσμαν που με ένα καταπληκτικό σουτ χάρισε τους πρώτους πόντους στην ομάδα του. Πρώτη ήττα για τον Άρη για φέτος ο οποίος ναι μεν είχε τις ευκαιρίες αλλά όχι την ουσία.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να έχει το πρώτο σουτ. Ο Σάσα εξαπέλυσε την προσπάθειά του από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε σταθερά.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του κυρίως από τα άκρα όπως ζητούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ο Δημήτρης Σπανός.

Στο 22ο λεπτό μάλιστα, ο Ιωνικός πέτυχε γκολ το οποίο εν τέλει ακυρώθηκε από το VAR. Ο Τουράμ έκανε την κάθετη στον Λένις και εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής και υπό την πίεση του Σάκιτς έβαλε το γκολ. Η φάση όμως ελέγχθηκε και από το VAR το οποίο υπέδειξε όφσαιντ για χιλιοστά τον εξτρέμ του Ιωνικού. Η ατυχία δεν σταμάτησε εκεί για τον ποδοσφαιριστή του Ιωνικού, μιας και λίγα λεπτά μετά αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι λόγω προβλήματος στον προσαγωγό στο δεξί του πόδι.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς να δημιουργηθεί κάποια φάση. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο όπου ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις.

Στο 42ο λεπτό ο Μαντσίνι έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Άρης είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Μπερτόγλιο ξέφυγε του Τσιγκρίνσκι, έβγαλε στον Ιτούρμπε ο οποίος έκανε το γυιριστό με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Μία φάση στην οποία ο Δημήτρης Σπανός είχε έντονα παράπονα από τους αμυντικούς του. Τέλος στο 45ο λεπτό ο Μαντσίνι έδωσε στον Σάσα αφού πρώτα έκανε πανέμορφη ντρίπλα, αλλά ο Καμαρά δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Στο 49ο λεπτό ο Σούντγκρεν έκανε τη σέντρα αλλά ο Καμαρά από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη μπάλα αλλά ο Ιωνικός ήταν πολύ καλά διαβασμένος. Οι γηπεδούχοι είδαν να χάνουν και τον αρχηγό του Γιάννη Γκοτσούλια ο οποίος κι αυτός αντικαταστάθηκε υποχρεωτικά από τον Κάνιας. Ο Άκης Μάντζιος άλλαξε τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του με την είσοδο των Γκάνεα, Γκάμα και Χαΐροβιτς δείχνοντας πως η ομάδα του διαθέτει την ποιότητα και τις επιλογές αλλά όχι την αποτελεσματικότητα όπως ακριβώς και στο ματς κόντρα στον ΟΦΗ. Ο τελευταίος κιόλας έχασε σημαντική ευκαιρία στο 81ο λεπτό όταν αφύλακτος μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι.

Έτσι, με το παιχνίδι να οδηγείται στο 0-0, ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 86ο λεπτό.

Ο Ντάλσιο έκανε την κούρσα, η μπάλα ανακόπηκε από τους ποδοσφαιριστές του Άρη με τη μπάλα στρώνεται στον Άοσμαν ο οποίος με ένα φοβερό πλασέ έκανε το 1-0, γκολ που πανηγύρισε έξαλλα με τον κόσμο.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Άρης προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης μπας και σώσει κάτι από το εν λόγω παιχνίδι. Μάταια όμως. Ο Ιωνικός ήταν καλά οχυρωμένος με αποτέλεσμα να φτάσει στην πρώτη του νίκη για φέτος και παράλληλα μετά από 15 χρόνια και να κοιτάξει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Γκοτσούλιας (Κάνιας 54′), Nτάλσιο, Άοσμαν (Βαφέας 88′), Καμπράλ (Κιάκος 88′), Λένις (Ματσούκας 28′), Τουράμ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (Γκανέα 57′), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Σάσα, Εντιαγέ, Ιτούρμπε (Γκάμα 46′), Μπερτόγλιο (Άλι 46′), Μαντσίνι (Χαΐροβιτς 68′), Καμαρά (Μάνος 83′).

Κάρτες: Ντάλσιο, Λένις, Γκοτσούλιας, Καμπράλ