Ιωνικός-ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0: Τρίποντο και… κορυφή! (vids)

Τρένο χωρίς φρένα έχει καταλήξει να είναι ο Ιωνικός! Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Super League 2, κάμπτοντας αυτή τη φορά την αντίσταση του ΑΕ Καραϊσκάκης, επικρατώντας 2-0 στο γήπεδο της Νίκαιας για την 8η αγωνιστική της Super League 2. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την ήττα του Λεβαδειακού από την Παναχαϊκή με 2-0, σκαρφαλώνοντας έτσι στην κορυφή με 17 βαθμούς έναντι 15 των Βοιωτών. Θυμίζουμε πως οι δυο τους αναμετρώνται την Κυριακή 24/2 στη Νίκαια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 48ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Ματίας Κάστρο. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Μπουργάνη, ο Κύργιας έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπουργάνη και στο δοκάρι με τον Κάστρο να παίρνει το ριμπάουντ, πετυχαίνοντας το τέταρτο τέρμα του σε 8 αγώνες.

Παρά το γεγονός πως ο Ιωνικός είχε να αντιμετωπίσει για ακόμη μια αγωνιστική προβλήματα, καθώς ο Φαζός αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο με τον Σίνγκ να παίρνει τη θέση του, ενώ ο Τιεντσέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 72ο λεπτό, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, βάζοντας ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Αρτινών. Στο 80ο λεπτό ο Πλατέλλας έκανε κίνηση από τα αριστερά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Νιάσε με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που φέρνει τον Ιωνικό μόνο πρώτο στη βαθμολογία.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Φαζός (46′ λ.τ Σινγκ), Κύργιας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ρόλε (76′ Νιάσε), Ματσούκας (85′ Τσιριγώτης), Πλατέλλας, Κάστρο (85′ Μάναλης).

Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας (76′ Φαν Ίμπερεν), Γιαννιώτης, Νταλακούρας (59′ Δερμιτζάκης), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (76′ Κλιγγόπουλος), Κορέλας (59′ Μαραθωνίτης), Τάμπας, Κόκας, Ρούνεϊ.