Ηλιούπολη νίκησε την Παναχαϊκή-Νίκη για τον Ηρόδοτο μέσα στον ΠΑΟ Ρουφ

Στα δυο παιχνίδια που άνοιξαν την “αυλαία” της 5ης αγωνιστικής στη Super League 2, η ομάδα των νοτίων προαστίων επικράτησε με 2:1 των Πατρινών, “σκαρφαλώνοντας” προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι Κρητικοί πανηγύρισαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟ Ρουφ με 2:1 αντίστοιχα.

Ηλιούπολη – Παναχαϊκή 2:1

Το ματς ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να είναι πιο… κεφάτη. Μόλις στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί με την κεφαλιά του Μπαστακού να περνάει ελάχιστα άουτ. Η Παναχαϊκή όμως απάντησε στο 8′ με μια σπουδαία ευκαιρία. Ο Αλεξόπουλος έφυγε στην κόντρα και μπήκε στην περιοχή από την αριστερή πλευρά και σούταρε καλά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη. Στην επόμενη φάση, ο Τσακμάκης σκόραρε για την ομάδα του κόουτς Παντέλη, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ.

Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε” με τους γηπεδούχους να δείχνουν πιο κινητικοί και να δικαιώνονται στο 32ο λεπτό. Ο Τριανταφυλλάκος με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα της Παναχαϊκής. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ο Χέμπτερτ στο 38′ σούταρε από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Λαρρέα, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα της Ηλιούπολης. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2:0, αν και ο Χέμπερτ έχασε καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ένα ανάποδο ψαλίδι, το οποίο μπλόκαρε άνετα ο Θεοδωράκης.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τον ίδιο… φρενήρη ρυθμό όπως το πρώτο. Η ομάδα της Αχαΐας βρήκε χώρους και απείλησε πρώτη. Μάλιστα, στο 55′, η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει σε 2:1 με τον Λιποράσε, ο οποίος σκόραρε με ωραίο δυνατό σουτ μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Κέρη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την Ηλιούπολη, βρίσκοντας πιο εύκολα το δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή.
Στο 71′, ο Χαντί γύρισε μια εξαιρετική πάσα στον Κέρη, ο οποίος δεν κατάφερε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Στην αμέσως επόμενη φάση, η ομάδα του Νίκου Παντέλη “απάντησε” με σουτ του Βάρκα, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Oι Πατρινοί έγιναν απειλητικοί και στο 81′, με την προβολή του Λιποράσε να περνάει άουτ, αλλά και την κεφαλιά του Αλεξόπουλου που κατέληξε στην “αγκαλιά” του Περιστερίδη.
Οι γηπεδούχοι στο 87′ είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” το ματς, όμως το σουτ του Τσαφταρίδη από τα δεξιά βρήκε τον Θεοδωράκη σε ετοιμότητα. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα σημαδεύτηκαν από εντάσεις και μεγάλες “μάχες”. Η Παναχαϊκή είχε την ευκαιρία με φάουλ έξω από την περιοχή σε ευνοϊκή θέση στις καθυστερήσεις του ματς, ωστόσο το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε και έτσι η Ηλιούπολη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 2:1, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και προσωρινά.
ΓΚΟΛ: 33′ Τριανταφυλλάκος, 38′ Χέμπερτ / 55′ Λιποράσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Βάρκας, 53′ Τριανταφυλλάκος, 66′ Χέμπερτ, 79′ Πολίμος, 90+5′ Μουριέλ / 33′ Στεργίδης, 90+5′ Λιποράσε

Ηλιούπολη (Nίκος Παντέλης): Περιστερίδης, Μπουσάι, Πολίμος (89′ Ανδρέου), Μουριέλ, Κρητικός, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (77′ Κρέτσι), Χέμπερτ (70′ λ.τ Ντίαζ), Μπαστακός.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης (90′ Ρουγκάλας), Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Καρλίτο (82′ Μαραθωνίτης), Μπουρλάκης (58′ Χαντί), Τσιάρας (58′ Κωνσταντακόπουλος), Κέρι, Αλεξόπουλος, Ν. Καρακλάιτς (46′ Π. Καρακλάιτς).

ΠΑΟ Ρουφ – Ηρόδοτος 1:2

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για την 5η αγωνιστική της Super League 2, ο Ηρόδοτος κατάφερε να επικρατήσει με 2:1 στο Δημοτικό Στάδιο Καισαριανής “Μιχάλης Κρητικόπουλος” κόντρα στον ΠΑΟ Ρουφ, πανηγυρίζοντας έτσι και το πρώτο του “τρίποντο” στη σεζόν. Οι Κρητικοί αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα, κυρίως εξωαγωνιστικά με την τιμωρία που δέχτηκαν από το πειθαρχικό όργανο της Λίγκα να τους επηρεάζει αισθητά, ωστόσο με το μεγάλο “διπλό” δείχνουν να βγάζουν αντίδραση και να πάνε στο -6. Από την άλλη μεριά, ο ΠΑΟ Ρουφ παρέμεινε στο “μηδέν”.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού, το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές σημαντικές ευκαιρίες, με τις δυο ομάδες να πάνε με το “μηδέν” στα αποδυτήρια. Η πιο αξιοσημείωτη φάση του αγώνα ήταν αυτή στο 33′, όταν ο Κονέ με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κρόστα. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης με σουτ του Τσιάβου, ωστόσο το ματς πήρε… φωτιά. Ο Ηρόδοτος όμως απάντησε, καθώς στο 52′, ο  Μακρυδάκης με ωραίο σουτ ισοφάρισε και μετά από 3 λεπτά, στο 55′, ο Κυριακίδης με επίσης καλό σουτ, έκανε το 2:1, ανατρέποντας έτσι το εις βάρος της ομάδας του σκορ.

ΠΑΟ Ρουφ (Ισίδωρος Σταυριανός): Κουνάδης, Κονέ, Καμί, Σμίλτος, Κατσούλης, Ζαχάρος, Καλλέργης, Βενάρδος, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιάβος, Ζαφειράκης.

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης): Κρόστα, Κυριακίδης, Κριεζίου, Σαρρής, Μακρυδάκης, Τζούνιορ, Γκίνη (43′ λ.τ Φράγκος), Μασάδο, Σουρνάκης, Βρεττός, Χαλκαδάκης.