Η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη 0-1 τον Παναθηναϊκό

Με  “χρυσή αλλαγή” τον Ζορντάν Φοσέρ, η Ξάνθη νικησε και , βυθίζοντας περισσότερο στην εσωστρέφεια τον Παναθηναϊκό.

Ο Κίκο Ραμίρεθ ειναι  στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League μετά από εξι  αγώνες, περιμένοντας,  την αναμέτρηση της Κυριακής ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ – ΞΑΝΘΗ 0-1
Πιο ονειρεμένο ξεκίνημα σίγουρα δεν θα περίμενε ούτε ο πιο φανατικός φίλος της Ξάνθης.

Οι πέντε νίκες και μία ήττα συνιστούν την ιδανικότερη εκκίνηση στην ιστορία της, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσει, μέχρι νεοτέρας, στην κορυφή της βαθμολογίας!

Η ομάδα του Ισπανού Ραμίρεθ έχει ήδη καταφέρει να κερδίσει ΑΕΚ και Παναθηναϊκό εκτός έδρας, με τον Φοσέ να περνάει αλλαγή και να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων – δεύτερο σερί ματς που βρίσκει δίχτυα ο 27χρονος Γάλλος μετά το γκολ που σημείωσε στο 3-1 επί του Βόλου!

Οι θετικές επιδόσεις συνεχίζονται για την Ξάνθη που πλέον έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στα πέντε τελευταία ματς ούσα φιλοξενούμενη του Παναθηναϊκού ενώ συμπληρωσε 12 ματς – και από την περυσινή σεζόν – δίχως ισοπαλία, με το ρεκόρ της να είναι τα 13!

Εκ διαμέτρου αντίθετα τα πράγματα για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Η μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες, τα μόνο 4 γκολ ενεργητικό (τα 3 με πέναλτι), τα 10 παθητικό και οι 5 βαθμοί συνιστούν ιστορικό αρνητικό ρεκόρ!

Η τρίτη, δε, φορά που χρησιμοποίησε ως έδρα σε μια σεζόν το “Γεώργιος Καμάρας” ήταν και η φαρμακερή, καθώς τη “λευκή” ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ (1981) και τη νίκη 4-1 επί του Εδεσσαϊκού (1994), ακολούθησε η ήττα από την Ξάνθη.

Η δήλωση του Σωκράτη Διούδη στο φινάλε της αναμέτρησης τα λέει όλα για τη μέχρι στιγμής πορεία του Παναθηναϊκό: “Υπάρχει μιζέρια στην ομάδα και μας επηρεάζει ενώ έχουμε και γκίνια”.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Μπουζούκης (81’ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (51’ Περέα), Ζαχίντ, Κολοβός (46’ Μακέντα).

Ξάνθη: Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα (78’ Φασίδης), Μουλέν (46’ Μασάδο), Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Τερκι, Ρενέλα (59’ Φοσερ).