Η Μάντσεστερ Σίτι το φαβορί, νίκησε άνετα τη Μαρσέιγ  με 3-0.

Περίπατος της Σίτι στη Μασσαλία, έσωσε τον βαθμό η Ρεάλ

Η Μάντσεστερ Σίτι το φαβορί, νίκησε άνετα τη Μαρσέιγ  με 3-0, και ειναι  πρώτη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού (3ος ομιλο ).

Η Ρεάλ Μαδρίτης, βρεθηκε  να χάνει με 2-0 ως το 87ο  από την Γκλάντμπαχ στο τελος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και πήρε τον πρώτο βαθμό της στο φετινό Champions League.

Η Ίντερ δεν κατόρθωσε να νικήσει στην  2η αγωνιστική, η Σαχτάρ κράτησε το μηδέν και τους υποχρέωσε σε δεύτερη συνεχή ισοπαλία.

Ταυτόχρονα, οι Ουκρανοί έμειναν αήττητοι απέναντι στα δύο «μεγαθήρια» του 2ου ομίλου, καθώς στην πρεμιέρα είχαν νικήσει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Η εμπειρία της πρωταθλήτριας Ευρώπης μίλησε στο τέλος και οι Βαυαροί έφυγαν νικητές από τη Μόσχα κερδίζοντας την Λοκομοτίβ με 2-1.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Μίλερ στο πρώτο μέρος, η Λοκομοτίβ ισοφάρισε εκμεταλλευόμενη την αδιαφορία των φιλοξενούμενων, αλλά ο Κίμιχ με απευθείας φάουλ και η Μπάγερν  στον 1ο όμιλο, επιβεβαιώνοντας τον χαρακτηρισμό του ακλόνητου φαβορί

Ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές έγινε στη Μαδρίτη, όπου η Ατλέτικο νίκησε τη Σάλτσμπουργκ με 3-2 χάρις στον Ζοάο Φέλιξ που αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και ύστερα σημείωσε το τρίτο και νικητήριο γκολ 1ος όμιλος.

Για τον 4ο όμιλο, η Λίβερπουλ διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας της Μίντιλαντ στο Άνφιλντ με 2-0, χάρις σε γκολ του Ζότα που αποδεικνύεται μια αθόρυβη αλλά πολύ ουσιαστική και χρήσιμη μεταγραφή και τοπυ Σαλάχ.

Σπουδαίος αγώνας παιχνίδι έγινε στο Gewiss Stadium, όπου η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τον Άγιαξ, αλλά με δύο γκολ σε έξι λεπτά από τον Ντούβαν Ζαπάτα έσωσε ένα βαθμό.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα στους ομίλους 1-4:

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν 1-2 (70΄ Μίραντσουκ – 13΄ Γκορέτσκα, 79΄ Κίμιχ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Σάλτσμπουργκ 3-2 (29΄ Γιορέντε, 52΄, 85΄ Ζοάο Φέλιξ – 40΄ Σομποζλάι, 47΄ Μπερίσα)