Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-3 της Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα θεότρελο ματς.

Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Έτιχαντ για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League. Και όπως αναμενόταν, ήταν μια πραγματική… τιτανομαχία.

Σε ένα απίθανο ματς με εκρηκτικό ρυθμό από την αρχή ως το τέλος, οι Citizens πήραν σπουδαία νίκη με 4-3 και απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη (4/5).

Η Σίτι πραγματοποίησε τρομερό ξεκίνημα σκοράροντας δις μέσα σε 11 λεπτά με τους Ντε Μπρόινε και Ζεσούς, με τον Μπενζεμά να μειώνει στο 33′ για τους «μερέγχες». Και τι δεν έγινε στο δεύτερο 45λεπτο… Ο Φόντεν έκανε το 3-1 στο 53′, αλλά ο Βινίσιους απάντησε στο 55′. Η Σίτι αντέδρασε, με τον Σίλβα να σημειώνει το 4-2 στο 74′ και τον Μπενζεμά με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 4-3 στο 82′.

Η Σίτι ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι και μέσα σε 11 λεπτά πέτυχε 2 γκολ! Ο Μαχρέζ έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Ντε Μπρόινε και ο Βέλγος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0 των Citizens μόλις στο 2′.

Και το δεύτερο γκολ δεν άργησε. Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Ρεάλ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ζεσούς από κοντά σκόραρε για το 2-0 στο 11′, σε συνέχεια από την τεσσάρα κόντρα στη Γουότφορντ πριν μερικές μέρες!

Η Ρεάλ έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου, ωστόσο απείλησε στο 18′ για πρώτη φορά. Ο Βινίσιους μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να απαντάει λίγο αργότερα.

Στο 27′, ο Σίλβα έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Μαχρέζ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και ενώ είχε στα αριστερά αμαρκάριστο τον Φόντεν, προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Δύο λεπτά αργότερα η Σίτι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Ντε Μπρόινε βρήκε ωραία στον κενό χώρο τον Φόντεν, εκείνος έκανε το σουτ από τα αριστερά στην περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Κουρτουά.

Η Ρεάλ έφτασε κοντά στο γκολ στο 30′. Ο Μπενζέμα έκανε γλυκιά σέντρα στην περιοχή βρίσκοντας τον Αλάμπα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Ωστόσο, οι Μαδριλένοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 33′. Ο Μεντί έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Μπενζεμά με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Έντερσον για το 2-1!

Μάλιστα, η Ρεάλ άγγιξε και την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Ο Ροντρίγκο έκανε το σουτ από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Έντερσον έδιωξε σε κόρνερ.

Οι Citizens ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο 45λεπτο και έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία στο 47′. Ο Μαχρέζ βγήκε απέναντι στον Κουρτουά, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Φόντεν σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στο σώμα του Κανσέλο!

Η πίεση της Σίτι από νωρίς στο δεύτερο μέρος καρποφόρησε λίγο αργότερα. Ο Φερναντίνιο έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έκανε γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και ο Φόντεν με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3-1 για τη Σίτι στο 53′.

Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση. Ο Βινίσιους έτρεξε το μισό γήπεδο με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και νίκησε τον Έντερσον, μειώνοντας σε 3-2 στο 55′.

Η ομάδα του Αντσελότι ήταν πολύ ανεβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η Σίτι έμοιαζε απλά ασταμάτητη και βρήκε 4ο γκολ! Ο Σίλβα με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή κεραυνοβόλησε τον Κουρτουά για το 4-2 στο 74′. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο Μαχρέζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ της Σίτι, με το σουτ του Αλγερινού από τα δεξιά της περιοχής να φεύγει άουτ.

Και πάλι, όμως, η Ρεάλ δεν είχε αποφασίσει να τα παρατήσει. Ο Λαπόρτ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, με τον Μπενζεμά να εκτελεί α λα Πανένκα και να κάνει το 4-3 στο 82′, βάζοντας ξανά τη Ρεάλ στο παιχνίδι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Σίτι να βγαίνει θριαμβεύτρια στη ματσάρα της χρονιάς και να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Παρισιού. Ωστόσο, ποιος μπορεί να ξεγράψει την 13 φορές κάτοχο του Champions League και δη στο καυτό «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι απαντήσεις θα δοθούν στη ρεβάνς της 4ης Μαΐου.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς (36’ Φερναντίνιο), Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ρουμπέν Ντίας, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Φόντεν, Ζεσούς (83’ Στέρλινγκ).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μιλιτάο, Αλάμπα (46’ Νάτσο), Καρβαχάλ, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς (79’ Θεμπάγιος), Βαλβέρδε, Ροδρίγο (70’ Καμαβινγκά), Βινίσιους (88’ Ασένσιο), Μπενζεμά.