Η Λίβερπουλ κέρδισε με 2-0 την Ίντερ στο Μεάτσα.

Η Λίβερπουλ κερδισε την Ίντερ με 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση της στους οκτω του Champions League

Η Σάλτσμπουργκ με την Μπάγερν  αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Αναλυτικά:

Ίντερ-Λίβερπουλ 0-2

Αρκετά ισορροπημένο ματς έγινε στο Μεάτσα με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να είναι αρκετά επικίνδυνες στις δύο εστίες, με την Ίντερ να καταγράφει την πιο μεγάλη ευκαιρία στο 16ο λεπτό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά την Λίβερπουλ να πετυχαίνει δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο (Φιρμίνιο 76, Κονατέ 83’) και να παίρνει τη νίκη με 2-0.

Ο Μαρτίνες έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα και την πρώτη ευκαιρία για την Ίντερ στο 5ο λεπτό αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η Λίβερπουλ «απάντησε» με το γυριστό σουτ του Τιάγκο στο 9’ που πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 14’ από σέντρα του Ρόμπερτσον ο Μανέ έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο άουτ.

Η Ίντερ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 16’ με τον Πέρισιτς που έκανε τη κούρσα έβγαλε στον Τσαλχάνογλου στη περιοχή αυτός σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Οι «κόκκινοι» του Κλοπ είχαν δεύτερη καλή στιγμή στο ματς στο 23’ με το ανάποδο ψαλίδι του Μανέ από πλάγια θέση που έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα (29’) το απευθείας φάουλ του Αλεξάντερ Άρνολντ έφυγε μόλις έξω από την εστία του Χαντάνοβιτς.

Με επιθετικές βλέψεις μπήκε η Ίντερ στο δεύτερο μέρος και στο 53’ έφτασε κοντά στο γκολ όταν σε σέντρα-ξυράφι του Πέρισιτς ο Μαρτίνες που έρχονταν από πίσω δεν μπόρεσε να βρει την πορεία της μπάλας και η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 60’ ο Τζέκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ όμως και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 63’ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ντίας άλλαξε γρήγορα τη μπάλα με τον Άρνολντ αλλά το σουτ κόντραρε στον Σκρίνιαρ και έφυγε κόρνερ.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους «νερατζούρι» ήταν στο 75’ από το κόρνερ του Τσαλαχάνογλου και την κεφαλιά του Ντάμφρεϊς που έφυγε έξω.

Στο επόμενο λεπτό (76’) η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ρόμπερτσον και την γυριστή κεφαλιά του Φιρμίνιο που νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το 0-1.

Στο 80’ ο Πέριστς σούταρε έξω από την εστία με πολλά φάλτσα αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άλισον έξω.

Τρία λεπτά αργότερα (83’) από σύγχυση στην άμυνα της Ίντερ ο Κονατέ σούταρε η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στα λεπτά που απέμειναν η Ίντερ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ουσιαστικό και να αλλάξει την ροή του αγώνα με τους κόκκινους να φεύγουν νικητές και να προβάλουν ως το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σάλτσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-1

Ο τραυματισμός του Οκαφόρ στο 12΄ έδωσε την ευκαιρία στον Αντάμου να μπει στον αγώνα και στο 21΄ να ανοίξει το σκορ στην «Ρεντ Μπουλ Αρένα» και να δώσει προβάδισμα στους πρωταθλητές Αυστρίας (1-0).

Στο 90΄ ο Κομάν «έσωσε την παρτίδα» για το συγκρότημα του Νάγκελσμαν ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.

Η αποψινή ήταν η 2η ισοπαλία της Σάλτσμπουργκ στα 7 τελευταία παιχνίδια απέναντι σε γερμανικές ομάδες (1-2-4), ενώ η Μπάγερν, η οποία προερχόταν από το βαρύ 4-2 από την Μπόχουμ στην Bundesliga, διατηρήθηκε αήττητη για 22ο εκτός έδρας ματς στη διοργάνωση (17 νίκες, 5 ισοπαλίες).