Η Κροατία νίκησε το Μαρόκο και πήρε την τρίτη θέση

Η… παρέα του Λούκα Μόντριτς επικράτησε με 2:1 του Μαρόκου στο μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου και κατέκτησε το “χάλκινο” μετάλλιο. Σε ένα παιχνίδι με δύο εντελώς… διαφορετικά ημίχρονα, η “χρβάτσκα” κατάφερε να πάρει τη νίκη και να φύγει από το Κατάρ με “γλυκόπικρη” γεύση.

O ΑΓΩΝΑΣ

Στο 7ο λεπτό η Κροατία άνοιξε το σκορ, με εξαιρετική “κομπίνα” σε εκτέλεση φάουλ.

Ο Μάιερ σέντραρε στην περιοχή, ο Σούταλο γύρισε με το κεφάλι στον Γκβάρντιολ, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Μαρόκο απάντησε άμεσα με το ίδιο… νόμισμα και ισοφάρισε στο 9ο λεπτό.

Ο Ζιγιέχ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μάιερ έκανε κακό διώξιμο και ο Νταρί σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, προλαβαίνοντας την έξοδο του Λιβάκοβιτς.

Το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό στο ξεκίνημα του, με την Κροατία να έχει την μπάλα στα πόδια της για περισσότερη ώρα και να προσπαθεί να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Στο 18′, μετά από φάση διαρκείας, ο Πέρισιτς βρήκε τον Κράμαριτς στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και ο Μπόνο μπλόκαρε εύκολα.

Στο 24ο λεπτό ο Μόντριτς απέφυγε με συνεχείς προσποιήσεις τον Σαμπιρί, επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Μπόνο απομάκρυνε με δυσκολία.

Στο 42′, οι Κροάτες γύρισαν ωραία την μπάλα στην περιοχή, ο Λιβάγια βρήκε τον Όρσιτς, ο οποίος με ένα πανέμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 47ο λεπτό ο Όρσιτς έπιασε δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας.

Ο ρυθμός ήταν αισθητά πεσμένος στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν… διάθεση να “κυνηγήσουν” κάποιο γκολ και την Κροατία να έχει οπισθοχωρήσει αρκετά και το Μαρόκο να κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της.

Στο 71ο λεπτό ο Βλάσιτς βρέθηκε μόνος του λίγο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως δε βρήκε στόχο.

Στο 75ο λεπτό ο Ατιάτ-Αλά έβγαλε μόνο του, μπροστά από τον Λιβάκοβιτς, τον Εν Νεσίρι, όμως το σουτ του σταμάτησε στο σώμα του Κροάτη γκολκίπερ.

Οι Μαροκινοί προσπαθούσαν στο τελευταίο 15λεπτο να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας μία “φλύαρη” υπεροχή, όμως δεν κατάφερναν να φτάσουν με προϋποθέσεις στην αντίπαλη εστία.

Στο 87ο λεπτό η Κροατία έφτασε κοντά στο 3-1, όμως ο Κόβατσιτς, με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπόνο.

Στο 90+5′, ο Ατιάτ-Αλά σέντραρε στην περιοχή, με τον Εν Νεσίρι να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά.

ΓΚΟΛ: 7′ Γκβάρντιολ, 42′ Όρσιτς – 9′ Νταρί
ΔΟΚΑΡΙ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Ουναχί, 84′ Αμαλά
ΚΟΚΚΙΝΗ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Λούκα Μόντριτς έγινε ο τρίτος παίκτης ηλικίας 37+ που παίζει 7 αγώνες σε ένα Μουντιάλ, μετά τους Ντίνο Τζοφ (1982) και Πίτερ Σίλτον (1990).

Στους τελευταίους 12 μικρούς τελικούς Μουντιάλ, συμπεριλαμβανομένου και του σημερινού, μόλις ένα παιχνίδι είχε λιγότερα από τρία γκολ (Βέλγιο-Αγγλία 2-0, 2018).

Η Κροατία δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο από αφρικανική χώρα (Κροατία-Καμερούν 4-0 το 2014, Κροατία-Νιγηρία 2-0 το 2018, Κροατία-Μαρόκο 0-0 φέτος, τα προηγούμενα ματς).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Γκβάρντιολ, Σούταλο, Όρσιτς (90+5′ Γιάκιτς), Μάιερ (66′ Πάσαλιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (61′ λ.τρ. Βλάσιτς), Λιβάγια (66′ Πέτκοβιτς)

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Νταρί (64′ λ.τρ. Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (67′ λ.τρ. Αμαλά), Ατιάτ-Αλά, Άμραμπατ, Ελ Κανούς (56′ Ουναχί), Μπουφάλ (64′ Ζαρουρί), Ζιγιέχ, Σαμπιρί (46′ Σαΐρ), Εν Νεσίρι

Η στιγμή που η μπάλα περνάει πάνω από τον Μπόνο, από το πλασέ του Όρσιτς για το 2:1 (AP PHOTO)