Η Κηφισιά έσωσε την παρτίδα της στις καθυστερήσεις κόντρα στη Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας αν και φαινόταν ότι θα δραπετεύσει με τους τρεις βαθμούς από το Δημοτικό Στάδιο της Καισαριανής έμεινε με την… λαχτάρα, αφού ο Γκανέζος με ένα τρομερό σουτ έκανε το 1-1 και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα των βορείων προαστείων.

Ο αγώνας

Η πρώτη φάση στο ματς άνηκε στους φιλοξενούμενους όταν ο Λόνγκο στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης έστρωσε την μπάλα στον Τόσιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδωσαν σκληρές μάχες στο κέντρο με την ομάδα από την Φθιώτιδα να πατά καλύτερα στο παιχνίδι.

Στο 18ο λεπτό η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το προβάδισμα αλλά η εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς χτύπησε στο δοκάρι του πορτιέρο της Κηφισιάς και στην επαναφορά η προσπάθεια του Νούνιες πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό η Κηφισιά είχε το πρώτο της σουτ στο ματς με τον Ίλιεφ αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έχασε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα. Αρχικά ο Μπιφουμά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόσελεφ και στη συνέχεια της φάσης ο Μπαρμπόσα έκανε το σουτ από διαγώνια θέση αλλά ο Τζανετόπουλος με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 32ο λεπτό ο Ίλιεφ απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε ένα μακρινό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Κόσελεφ. Και ενώ φαινόταν πως οι γηπεδούχοι έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι, στο 38ο λεπτό η Λαμία έφτασε για ακόμα μια φορά πολύ κοντά στο γκολ Καρλίτος και Τόσιτς συνεργάστηκαν πολύ ωραία μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να βγάζει μια σέντρα στον αμαρκάριστο Λόνγκο που δεν κατάφερε να βρει την μπάλα με το κεφάλι και να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Κηφισιά κέρδισε φάουλ με τον Μπαρμπόσα να το εκτελεί ψάχνοντας τον Οζέγκοβιτς αλλά ο Σέρβος επιθετικός δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς και είχαν την πρώτη στιγμή του αγώνα όταν ο Ίλιεφ βρήκε με περίτεχνο τρόπο στην πλάτη της άμυνας τον Μπαρμπόσα, αλλά το πλασέ του τελευταίου έκοψε με εντυπωσιακή προβολή ο Παπαδόπουλος. Στο 52ο λεπτό η Λαμία απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Λόνγκο έψαξε τον Καρλίτος αλλά ο Ισπανός επιθετικός δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 56′ η Κηφισιά ισοφάρισε… τα δοκάρια.

Ο Μασούρας επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κόσελεφ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Οζέγκοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου από πλεονεκτική θέση κόντρα στα σώματα. Στο 64ο λεπτό ο Γιάννης Αναστασίου προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του προσθέτοντας στο ματς τον Τετέι στη θέση του Ίλιεφ.

Και τρία λεπτά αργότερα ο 22χρονος σέντερ φορ παραλίγο να τον δικαιώσει, αρχικά συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Οζέγκοβιτς, βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστά άουτ, ενώ στιγμές αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόσελεφ με προβολή μέσα από την περιοχή.

Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας των βορείων προαστείων συνεχίστηκε αλλά και πάλι δεν άλλαξε το σκορ. Στο 70ο λεπτό ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή επιχείρησε το σουτ αλλά η άμυνα της Λαμίας έδιωξε σε κόρνερ. Παρότι οι γηπεδούχοι φαίνονταν ότι κυριαρχούσαν στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ το πέτυχε η Λαμία με τον Ακούνια. Ο Λόνγκο πήρε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ακούνια, ο οποίος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Αναγνωστόπουλο κάνοντας το 1-0 για την ομάδα από την Φθιώτδα. Και ενώ φαινόταν πως η Λαμία θα έφευγε με το τρίποντο από την έδρα της Κηφισιάς, ο Οζέγκοβιτς έσπασε την μπάλα προς τον Γκανέζο μπακ, ο οποίος με “κεραυνό” έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι του Κοσέλεφ και εν συνεχεία στα δίχτυα. Με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Γκολ: 90′ + 3′ Λούμορ / 83′ Ακούνια
Κίτρινες: 27′ Παπασάβας, 84′, 90′ + 6′ Ιπαλίμπο, 90′ + 4′ Οζέγκοβιτς / 9′ Παπαδόπουλος, 45′ Τζανετόπουλος, 90′ + 4′ Ακούνια
Κόκκινες: 90′ + 6′ Ιπαλίμπο
Δοκάρια: 56′ Μασούρας /18′ Τόσιτς

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λούμορ, Λούκα, Βαφέας, Παπασάββας (88′ Κωνσταντακόπουλος), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (64′ Τετέι), Μπιπφουμά (79′ Αντερέγκεν), Μπαρμπόσα, Οζέγκοβιτς

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Ροντρίγκες, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος (75′ Πάβλοβετς), Σαντάνα (70′ Στάνκο), Νούνιες (81′ Ακούνια), Σλίφκα, Τόσιτς (68′ Μούλα), Καρλίτος (68′ Τσιλούλης), Λόνγκο