Η Κηφισιά χόρεψε… “πεντοζάλη” τους κρητικούς και πέρασε στην επόμενη φάση

Η ομάδα από τα Βόρεια Προάστια, έκανε τη δεύτερη έκπληξη της χρονιάς, μετά από αυτή της Καλαμάτας, κερδίζοντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Κουϊρουκίδη στο 64′, για το θεσμό του Κυπέλλου, σε μια διοργάνωση που όλα μπορούν να συμβούν.

Στην Καισαριανή και τους πρόποδες του Υμηττού, η Κηφισιά φιλοξένησε τον ΟΦΗ, για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο πρώτο μέρος, η Κηφισιά κοίταξε στα μάτια τον ΟΦΗ και τον απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, παρότι χωρίζει μία κατηγορία τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από την Αθήνα ανταμείφθηκε για την καλή της εικόνα και έβαλε το χρυσό γκολ της πρόκρισης στο 64’ με τον Κουϊρουκίδη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με την Κηφισιά να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, πριν καλά – καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τεττέι να αστοχεί μπροστά από την εστία του Στέφενς, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο ΟΦΗ απάντησε στην ευκαιρία της Κηφισιάς 11 λεπτά αργότερα με σουτ του Βούρου το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου. Η ομάδα των βορείων προαστίων απείλησε και πάλι τους κρητικούς, στο 21’ με σουτ από τον Πρίτσα το οποίο κατέληξε άουτ. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη απείλησε 10 λεπτά αργότερα με σουτ του Τεττέι το οποίο επίσης κατέληξε άουτ. Στο 37’ ο Πρίτσας έστειλε τη μπάλα άουτ από εκτέλεση φάουλ. Ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση και απείλησε στο 42′ με σουτ εκτός περιοχής του Ντιουσέ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου. Επόμενη αξιόλογη ευκαιρία, του σουτ από τον Τοράλ το οποίο έφυγε παράλληλα από την εστία της Κηφισιάς στο 44′. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος απείλησε πρώτος ο ΟΦΗ με τον Λάρσον και ένα διαγώνιο σουτ να φεύγει η μπάλα άουτ. Δεύτερη τελική για τον ΟΦΗ, σουτ από τον Ντιουσέ η μπάλα πάνω από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Στο 57’ εκτέλεση φάουλ από τον Τοράρινσον η μπάλα αναπαύτηκε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Στο 64’ η Κηφισιά έκανε το 1-0 με πλάσε του Κουϊρουκίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Στέφενς, σε φάση αδράνειας η άμυνα των Κρητικών, ο φορ της ομάδας από την Αθήνα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Περέα απείλησε με εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Από το 81′ ο ΟΦΗ αγωνιζόταν με 10 παίκτες καθώς ο Ντιουσέ αποχώρησε τραυματίας με τον Νίκο Νιόπλια είχε κάνει τέσσερις αλλαγές σε τρεις διακοπές, δεν επιτρεπόταν άλλη διακοπή για αλλαγή. Ο Μπαρμπόσα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεσα φάουλ απείλησε στο 84’ την εστία των Κρητικών. Στο 85’ ο Καλλέργης με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω στον Στέφενς ο οποίος την απέκρουσε πλάγια. Εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 88′ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα.

Γκολ: 64’ Κουϊρουκίδης / –

Κίτρινες: 69’ Παπασάββας / 29’ Μεγιάδο, 36’ Πασαλίδης, 83’ Περέα

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Σωτηράκος, Νοικοκυράκης, Παπασάββας (86’ Βαφέας), Πέιος, ΝάΑ, Πρίτσας (79’ Γκίνη), Τεττέι, Κουϊρουκίδης (71’ Καλλέργης)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης (67’ Μπαλογιάννης), Βούρος, Γιαννούλης (34’ Διαμαντής), Τοράρινσον (67’ Τζιού), Τοράλ, Μεγιάδο (59’ Περέα), Ντιουσέ, Γκερέρο, Ντουρμισάι