Η Γαλλία γάζωσε την Αυστραλία με σκορ 4-1.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Γαλλία έφερε “τούμπα” το ματς και επικράτησε με το εμφατικό 4:1 επί της Αυστραλίας, στο πρώτο ματς των δύο χωρών στον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στο Κατάρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο φορ της Μίλαν, καθώς με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 51 με το εθνόσημο και έπιασε τον Τιερί Ανρί στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά, πέρα από δύο ακίνδυνα σουτ, ένα για κάθε ομάδα. Το σουτ του Ντεμπελέ στο 2ο λεπτό κόντραρε στα σώματα με την μπάλα να απομακρύνεται, ενώ στην επόμενη φάση (3′) η προσπάθεια του Λέκι εκτός περιοχής έφυγε πολλά μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι του Γιορίς. Η Αυστραλία… πάγωσε τους Γάλλους στο 9′! Ο Λέκι έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκούντγουιν πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της εστίας των “τρικολόρ”. Το γκολ του Γκούντγουιν και ο τραυματισμός του Λούκα Ερναντέζ (τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και πέρασε στη θέση του ο αδερφός του, Τέο Ερναντέζ) είχαν… μπλοκάρει τη Γαλλία, που προσπαθούσαν να συνέλθουν. Οι παίκτες του Ντεσάν έκαναν αβίαστα λάθη και έπαιζαν… με τη φωτιά. Ο Τεό Ερναντέζ έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή και ο Ντιουκ δοκίμασε δυνατό δεξί σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του κίπερ των Γάλλων.

Μία… ιταλική συνεργασία έφερε το ματς στα ίσα στο 27′! Ο Τεό Ερναντέζ (Μίλαν) έβγαλε γλυκιά σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Αυστραλίας και ο προωθημένος Ραμπιό (Γιουβέντους) πήρε την κεφαλιά, για να νικήσει τον Ράιαν και να κάνει το 1:1, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των “τρικολόρ” στο παιχνίδι. Ο Ραμπιό… ντύνεται δημιουργός από εκτελεστής και η πίεση των Γάλλων έφερε αποτέλεσμα στο 32′. Ο Άτκινσον έκανε λάθος, ο μέσος των “μπιανκονέρι” μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς τον Ζιρού, που απλά έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία των Αυστραλών για το 2:1. Ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές! Τα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λεπτου ήταν… δραματικά. Στο 45′ ο Εμπαπέ… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ράιαν από απόσταση ενός μέτρου, ενώ δύο λεπτά αργότερα (45+2′) ο Ιρβάιν με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιορίς! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρία γκολ, ένα δοκάρι, σπουδαίες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και τους “τρικολόρ” μπροστά στο σκορ με 2:1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Τέο Ερνταντέζ έβγαλε, ακόμα, μία σέντρα και ο Ζιρού έπιασε ένα καταπληκτικό ψαλιδάκι, με την μπάλα να περνάει όμως λίγο έξω από την εστία του Ράιαν. Η Γαλλία ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και έφτασε δίκαια στο τρίτο γκολ. Ο Ντεμπελέ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Εμπαπέ με ωραία κεφαλιά έκανε το 3:1 στο 68′. Τρία λεπτά αργότερα (71′) ο φορ της Μίλαν κέρδισε στον αέρα δύο αμυντικούς των Αυστραλών και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του κίπερ των “καγκουρό” για το 4:1. Οι Γάλλοι έψαξαν κι άλλα γκολ και στο 90′ ο Κονατέ με δυνατή κεφαλιά είδε τον Ράιαν να του λέει “όχι”, πραγματοποιώντας σπουδαία επέμβαση. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε και η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

ΓΚΟΛ: 27′ Ραμπιό, 32′,71′ Ζιρού, 68′ Εμπαπέ / 9′ Γκούντγουιν
ΔΟΚΑΡΙ: –  45+2′ Ιρβάιν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – 55′ Ντιουκ, 80′ Ιρβάιν, 90+5′ Μόι
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στην πρεμιέρα του προηγούμενου Μουντιάλ, στη Ρωσία (16/06/18), με τη Γαλλία να παίρνει τη νίκη με σκορ 2:1 απέναντι στην Αυστραλία. Σκόρερ για τους “τρικολόρ” οι Γκριεζμάν (πεν.) και Μπέχιτς (αυτ.) και για τα “καγκουρό” ο Γέντινακ (πεν.). / Ο Κρεγκ Γκούντγουιν έγινε ο πρώτος Αυστραλός που σκοράρει σε τελική φάση Μουντιάλ, εκτός πέναλτι, από το γκολ του Τιμ Κέιχιλ κόντρα στην Ολλανδία το 2014.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89′ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λ. Ερναντέζ (13′ λ.τρ. Τ. Ερναντέζ), Τσουαμενί (77′ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77′ Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (89′ Τουράμ).

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85′ Ντέγκενεκ), Ρόουλς, Σούταρ, Μπέχιτς, Μόι, ΜακΓκρι (73′ Μαμπίλ), Ιρβάιν (85′ Μπάκους), Λέκι, Γκούντγουιν (73′ Κουόλ), Ντιουκ (56′ Κάμινγκς).//