Η Φενέρ πλήγωσε τον “πρώην”

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 84-63 της Βιλερμπάν του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος βραβεύτηκε από τους Τούρκους, πριν την έναρξη της αναμέτρησης για τη τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 84-63 τη Βιλερμπάν, στο ματς της τρίτης αγωνιστικής της Euroleague, κάνοντας παράλληλα το 3/3 στη διοργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους και υποχώρησαν στο 1-2. Ο Νάντο Ντε Κολό βραβεύτηκε, πριν την έναρξη του παιχνιδιού, από την πρώην ομάδα του.

Κορυφαίος για τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη, ο Έντουαρντς με 19 πόντους. Από κοντά ο Γουίλμπεκιν με 15 πόντους, αλλά 4/9 τρίποντα, ενώ ο Καλάθης πρόσθεσε άλλους 11 με 8 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Γιουσούφα Φαλ. Ο σέντερ των Γάλλων έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και τελείωσε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Ντε Κολό να σταματάει στους 10 πόντους και τις 4 ασίστ.

Ο αγώνας

Κλειστό σκορ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις ομάδες να δυσκολεύονται να εκτελέσουν ελεύθερα σουτ (6-6 στο 3′). Ο Γούιλμπεκιν ήταν αυτός που πήρε φωτιά στη συνέχεια και με 3/3 τρίποντα ανέβασε τη διαφορά για την Φενέρμπαχτσε στο +7, με τους Τούρκους να τρέχουν επιμέρους σκορ 9-2 (15-8 στο 5′). Ξέσπασα της Βιλερμπάν, μετά το time-out του Πάρκερ, έφερε το σκορ στον πόντο (15-14 στο 7′), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-19, με το second unit των Τούρκων να αναλαμβάνει δράση.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Φενέρ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο σκορ (31-21 στο 12′), με τον Γκούντουριτς να ξεκινάει “καυτός”. Ένα επιμέρους σκορ της Βιλερμπάν έφερε το παιχνίδι στους -5 (32-27 στο 14′), πριν το νέο ξέσπασμα του Γκούντουριτς για το 39-32 στο 18′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-36, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και να απειλούν την ομάδα του Ιτούδη.

Εκεί που φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο. Μότλει και Καλάθης έστειλαν τη διαφορά στο +16 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με συνεχόμενους πόντους κοντά στο καλάθι της Βιλερμπάν (54-38 στο 25′). Το 6-0 των φιλοξενούμενων στα επόμενα δύο λεπτά, βρήκε απάντηση στο επιμέρους 6-0 του Μότλει και τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια ποσοστά (60-44 στο 27′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρ να αγγίζει τη διαφορά των 20 πόντων (65-46).

Η τελευταία περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους Τούρκους να μη δείχνουν διατεθειμένοι να βγάλουν το πόδι από το γκάζι. Ο Γιουσουφά Φαλ πάλευε μόνος του κάτω από τις δύο ρακέτες, αλλά δεν ήταν αρκετός για να αποτρέψει την ήττα στην ομάδα του, με τη διαφορά να φτάνει και στους 20 πόντους (74-54 στο 35′). Με νέα προσπάθεια τους Έντουαρντς, η Φενέρ εκτόξευσε τη διαφορά στο +23, με το τελικό 84-63 να χαρίζει τη τρίτη διαδοχική νίκη στην ομάδα του Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-63.

Ο MVP

Ο ασταμάτητος κάτω από τα δύο καλάθια Γιουσουφά Φαλ, αποτέλεσε τον κορυφαίο της αναμέτρησης. Ο 27χρονος σέντερ τελείωσε την αναμέτρηση με… σχεδόν double double, έχοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Φενέρμπαχτσε (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλει 13, Μπίρσεν 6, Χέιζερ 3, Γουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 19, Μαχμούτογλου, Χάγιες, Πιέρ 5, Τζεκίρι 5, Γκούντουριτς 7, Μπούκερ, Καλάθης 11 (8 ασίστ).

Βιλερμπάν (Τ. Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 6, Πολίτε, Νουά 2, Καχουντί, Λακόμπ 4, Λοβέρν 8, Ντιό, Ντε Κολό 10, Φαλ 17, Λάϊτι 4, Ομπασοχάν 5, Πονς 7.