Η Έλτσε επικράτησε 6-1 του φανερά ανέτοιμου Ατρομήτου.

Δύσκολα τα βρήκε οΑτρόμητος κόντρα στην Έλτσε, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση στην Ισπανία, αφού η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ ηττήθηκε με βαρύ σκορ (6-1)και παρά το γεγονός ότι προφανώς είναι ανέτοιμη, εμφάνισε κάποιες αδυναμίες οι οποίες πρέπει να διορθωθούν το επόμενο διάστημα με σκληρή δουλειά.

Συγκεκριμένα οι Περιστεριώτες αν και προσπάθησαν,επιθετικά είχαν φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού (Κουλούρης στο πρώτο και Πισάνο στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ αμυντικά ήταν νευρικοί με αποκορύφωμα τα δύο αυτογκόλ αλλά και τα λάθη που έδωσαν εύκολα τέρματα στους ξεκάθαρα ανώτερους ποιοτικά Ίβηρες.

Μόλις στο 7’ η Έλτσε κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίγιο. Η ατυχία συνεχίστηκε για τον Ατρόμητο, αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Γκαλβάο τραυματίστηκε, κάτι που ανάγκασε τον Άνχελ Λόπεθ να τον βγάλει από το παιχνίδι για να τον προστατεύσει. Με την έξοδο του Βραζιλιάνου και την είσοδο του Μαυρομάττη, ακολούθησε ένα τρίλεπτο πίεσης από την ισπανική ομάδα, μέχρι να βρουν οι Περιστεριώτες τα πατήματά τους.

Παρόλα αυτά, οι Ίβηρες αστόχησαν δύο φορές, ενώ την τρίτη ο Μανδάς έσωσε την ελληνική ομάδα από το 2-0 με όμορφη επέμβαση. Στο 18’ ο Κουλούρης με ένα σουτ απείλησε για πρώτη φορά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 36’ η προσπάθεια του και πάλι του Κουλούρη, σταμάτησε στο δοκάρι. Γενικά ο Ατρόμητος έδειξε ότι θέλει να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει το δικό του στυλ, όμως η ποιοτική Έλτσε της La Liga έκανε τα πράγματα δύσκολα σε αυτό το κομμάτι.

Στο ξεκίνησε του δευτέρου μέρους, οι Ισπανοί έκαναν μια σέντρα από τα δεξιά και ο Κιβρακίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τον κίνδυνο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανδά για το 2-0 στο 47’. Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 58’ να μειώσει το σκορ, όμως το δυνατό σουτ του Πισάνο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Έλτσε, η οποία στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το 3-0 με μαγική ενέργεια του Μπογέ.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν έναν κόρνερ, με τον Τομάσεβιτς να μην πιάνει καλά την κεφαλιά και με ένα ακόμα αυτογκόλ να δίνει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει προσωρινά σε 4-1 με εύστοχο πέναλτι του Κωτσόπουλου, ο Πιάτι στο 83’ πήρε την μπάλα μετά από λάθος της ελληνικής ομάδας, νίκησε τον Μανδά στο τετ-α-τετ για το 5-1, ενώ ο Μπογέ διαμόρφωσε το 6-1.

Ο Άνχελ Λόπεθ επέλεξε να ξεκινήσει με το 4-2-3-1, τον Μανδά κάτω από την εστία και τους Γκαλβάο-Στρούγγη στα στόπερ. Δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Βασιλαντωνόπουλος και αριστερό ο Αθανασίου, με τους Οικονομίδη και Σάλομον στα αμυντικά χαφ. Μπροστά τους ο Μουνίθ, στα εξτρέμ οι Μπετινέλι και Τζαβίδας, ενώ μοναδικός προωθημένος ο Κουλούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντικαταστάθηκαν όλοι πλην του Μανδά, για να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι Τριμμάτης, Κιβρακίδης, Καρτάλης, Χατζηισαΐας, Σάνι, Νάτσος, Πισάνο, Τομάσεβιτς, Κωτσόπουλος, Τσακίρης, ενώ αγωνίστηκε και ο Μπουλάρι.

Πλέον, ακολουθούν τα φιλικά με Βαλένθια (21/7), Χετάφε (24/7), Λεβάντε (27/7, 20:00) και Ρεάλ Σαραγόσα (30/7, 20:00).