Η Ελλάδα νίκησε την Βοζνία 2-1 με μπαλάρα

Μια Εθνική Ελλάδος για φίλημα στο Β ημίχρονο πέταγε και απειλούσε την Βοζνία Ερζεγοβίνη με συντριβή οι ευκαιρίες ήταν πάρα πολλές. Πολύ τρέξιμο ανοιχτό ποδόσφαιρο αλληλοκαλύψεις πολλά μπράβο στον Ολλανδό προπονητή.
Στο 13¨μεγάλη ευκαιρία για την Βοζνία απέκρουσε ο Δασκαλάκης και στο δεύτερο σουτ ο Χατζηδιάκος απέκρουσε πάνω στην γραμμή. Στο 30¨έξοχη πάσα του Μάνταλου στον Παυλίδη προσποίηση του Παυλίδη και Ελλάς -Βοζνία 1-0
Στο 33¨νέα ευκαιρία με τον Μπακάκη από ωραία πάσα του Μπακασέτα.
Στο 34 νέα ευκαιρία με τον Παυλίδη, και στο επόμενο λεπτό η Βοζνία σε μια σέντρα από αριστερά ήρθε η ισοφάριση στο 35¨. Ελλάδα- Βοζνία 1-1. Μέχρι να λήξη το ημίχρονο είχαμε άλλες δυο ευκαιρίες στο 41¨ με τον Μάνταλο και στο 44¨σουτ από τον Σταφυλίδη αουτ.

Στο Β ημίχρονο άρχισε το σφυροκόπημα της Βοσνίας στο 48¨ σουτ Μπακασέτα άουτ, στο 53 φοβερή ευκαιρία με τον Μάνταλο απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Στο 60¨ μπαίνει ο Μασούρας στη θέση του Μάνταλου. Από τον Μασούρα είχαμε συνεχώς ευκαιρίες, στο 61¨ στο 65¨. Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα στη θέση του Παυλίδη μπήκε ο Κουλούρης.Στο 73¨νέα ευκαιρία δοκάρι και διπλή ευκαιρία με τον Μασούρα. στο 77¨ φάουλ με τον Μασούρα άουτ.
Οι τελικές σε αυτό το σημείο είναι 23-4 για την Ελλάδα, αυτό τα λέει όλα.Στο 83¨ κεφαλιά του Μασούρα άουτ.
Στο 84¨ μπαίνει στον αγώνα ο Φετφατζίδης στην θέση του Λιμνιού. και σε τρία λεπτά ο Φέτφα σε μια επέλαση από δεξιά ντριμπλάρει τον μπακ που το κυνηγούσε και πραγματοποιεί σέντρα ξυραφιά δημιουργώντας το αυτογκόλ στο 87¨ Ελλάς- Βοζνία 2-1. Ήταν ένα γκολ που το δικαιούταν η Ελλάδα αλλά και άλλα γκολ βάση των ευκαιριών που είχε καταγράψει.

Πως κατέβηκε η Εθνική μας

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και με μία μεγάλη έκπληξη παρατάχθηκε από τον Τζον Φαν’τ Σιπ η Ελλάδα, καθώς στη θέση του σέντερ μπακ, δίπλα στον Χατζηδιάκο, χρησιμοποιήθηκε ο αριστερός μπακ Σταφυλίδης (που είχε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού), με τους Γιαννούλη και Μπακάκη να είναι στα δύο άκρα, Κουρμπέλης και Γαλανόπουλος ήταν στον άξονα και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Παυλίδη, ήταν οι Λημνιός, Μπακασέτας και Μάνταλος από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά φαινόταν ότι η Ελλάδα άλλαζε με πολύ μεγάλη ευκολία την μπάλα και κυρίως απόλυτα ορθολογικά, προσπαθώντας να χτυπήσει με κάθετες πάσες στην πλάτη της αργής άμυνας των Βόσνιων προς τον Παυλίδη, που και πολύ γρήγορος ήταν, αλλά και πολύ δυνατός στις διεκδικήσεις του.

Ωστόσο, η πρώτη ευκαιρία του ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 13’ ο Πασχαλάκης έδιωξε την μπάλα παρακινδυνευμένα, αφήνοντας ανυπεράσπιστη την εστία του, ο Γκόγιακ έκανε το πρώτο πλασέ με τον Χατζηδιάκο να απομακρύνει επί της γραμμής και σε δεύτερο χρόνο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μπλόκαρε το σουτ του Χότζιτς.

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα κυκλοφορούσε πολύ όμορφα την μπάλα, δεν έβρισκε την κλασική ευκαιρία, ευτύχησε όμως στην πρώτη της πραγματικά καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λημνιός από δεξιά συνεργάστηκε με τον Μάνταλο, αυτός με τη μία βρήκε τον Παυλίδη, που έπειτα από εξαιρετική προσποίηση ελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ στο 30’.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού στη μοναδική στιγμή που η ανασταλτική λειτουργία της Ελλάδας πήρε χαμηλό βαθμό, ο Κολάσινατς πήρε την μπάλα από τα αριστερά, σέντραρε και ο Γκόγιακ με απλό τελείωμα από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Πασχαλάκη στο 35′.

Πάντως, η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα, δεν πτοήθηκε και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δημιούργησε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Μπακασέτα στο 39′ να πραγματοποιεί το μακρινό σουτ και τον Σέχιτς να αποκρούει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος πήρε την μπάλα εντός περιοχής και στο τέλειο σημείο για να πλασάρει με το καλό του πόδι, αλλά δεν έκανε σωστή εκτέλεση, με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν σε κόρνερ.

Κι αν το πρώτο ημίχρονο, μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει ως «καλό», το δεύτερο τότε ήταν έως και απολαυστικό. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που χρησίμευσε κυρίως για να βρουν οι παίκτες του Φαν’τ Σιπ ρυθμό, άρχισε το γήπεδο να γέρνει προς την εστία του Σέχιτς και να «σφυρίζουν» τα δοκάρια.

Στο 57’ από πολύ σωστό πρέσινγκ στην άμυνα των Βόσνιων, ο Μάνταλος πήρε την μπάλα και πλάσαρε έξω από την περιοχή, με τον Σέχιτς να του λέει «όχι», ενώ ο Μασούρας στο 60’ και έχοντας δευτερόλεπτα στο γήπεδο σημάδεψε από πλεονεκτική θέση το δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης νικήθηκε στο 66’ από τον Σέχιτς και στο 73’ από έναν «κεραυνό» τον Σταφυλίδη, ήταν η σειρά του δεξιού δοκαριού της εστίας των Βόσνιων να τρανταχτεί.

Όλα έδειχναν ότι η Ελλάδα θα μείνει με τον βαθμό και την παρηγοριά της καλής εμφάνισης, αλλά η απόφαση του Ολλανδού τεχνικού να περάσει στο ματς τον Φετφατζίδη στο 84’, δικαιώθηκε στο 88’.

Ο μεσοεπιθετικός του Άρη μπήκε μέσα στην περιοχή και αφού ξεπέρασε με διπλή προσπάθεια τον αντίπαλό του, γύρισε την μπάλα και ο Κοβάτσεβιτς άθελά του νίκησε τον Σέχιτς, αποδίδοντας όμως και δικαιοσύνη σε ένα παιχνίδι που έπρεπε να έχει νικητή και αυτή έπρεπε να είναι η Ελλάδα.

Ελλάδα (Φαν’τ Σιπ): Πασχαλάκης – Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης – Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος – Λημνιός (83’ Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60’ Μασούρας) – Παυλίδης (70’ Κουλούρης).

Βοσνία (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίτσακτσιτς, Κβρζιτς, Σάριτς (63’ Ντούλιεβιτς), Κοβάσεβιτς, Τσίμιροτ (46’ Γιάγιαλο), Πιάνιτς, Κολάσινατς, Χόντζιτς (71’ Μπάιτς), Χαΐροβιτς, Γκόγιακ.