Η Χαλκηδόνα στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΠ μετά από ζόρικη ανατροπή

Στο γήπεδο “Π. Νικολαΐδης,” παρακολουθήσαμε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι μεταξύ της Χαλκηδόνας και της ΑΕ Νίκαιας, όπου η Χαλκηδόνα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικό, αλλά κατά κάποιον τρόπο αντιφατικό, καθώς και οι δύο ομάδες φάνηκαν να σέρνονται και να έχουν δυσκολίες στην ανάπτυξη των επιθέσεών τους. Οι γηπεδούχοι της Νίκαιας διακρινόνταν ελαφρώς, αλλά απέτυχαν να εκμεταλλευτούν μια σημαντική ευκαιρία, καθώς ο τερματοφύλακας Πνευματικός απέκρουσε την προσπάθειά τους.

Το δεύτερο ημίχρονο άλλαξε ριζικά τη φάση του παιχνιδιού. Στο 62ο λεπτό, η Νίκαια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με μια εξαιρετική κεφαλιά από τον Πεκώφ. Ωστόσο, η είσοδος του Οικονομάκη στο παιχνίδι άλλαξε τα δεδομένα. Στο 70ο λεπτό, ο Οικονομάκης απέτυχε σε τετ-α-τετ κατά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά στο 77ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 83ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έβαλε την Χαλκηδόνα σε πορεία πρόκρισης. Οι ποδοσφαιριστές της Νίκαιας προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν την προβάδισμά τους και να πανηγυρίσουν την πρόκριση μετά από ένα δύσκολο αλλά σημαντικό παιχνίδι.

Διαιτητές: Βαγγέλης Λαθύρης, Ιορδάνης Καράκελλε και Αχιλλέας Πουλόπουλος

Παρατηρητής: Κώστας Φελλάς

Γιατρός: Αλέξανδρος Τζαραντάντ

ΑΕ Νίκαια (Γιώργος Λαγούδης): Τερεκανίδης, Παπαδάτος, Βοργιάς, Κουρούνης, Αβανίδης, Πασαμιχάλης Γ., Πασαμιχάλης Σ., Νταλάκος (18′ Κουράκος), Μπόγρης, Παπαδόπουλος, Πεκώφ

ΑΟ Χαλκηδών (Γιάννης Κούσης): Πνευματικός Κ., Αθανασιάδης M, Πνευματικός Β., Φέκος (72′ Τσαλίκης), Μπουζάλι (60′ Ζαρκαδούλας), Κατσάνης, Κορτέσης (46′ Οικονομάκης), Καρυτινός (51′ Μπεκάκος), Μανδαμαδιώτης (46′ Παναγιωτόπουλος), Αυγέρης, Βοργιάς