Η ανασκόπηση της πρώτης ημέρας στο Champions League!

Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε στους 8 αγώνες του πρώτου μέρους της 4ης αγωνιστικής του Champions League.

Κόλλησε στο… μηδέν η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα δεν πραγματοποίησε για ακόμη μία φορά καλή εμφάνιση κόντρα στη πολύ καλή Σλάβια Πράγας, μένοντας στο φτωχό 0-0, κάνοντας πιο περίπλοκη την υπόθεση πρόκριση.

Οι Μπλαουγκράνα παρατάχθηκαν χωρίς τον Λουίς Σουάρεζ, μη έχοντας πνοή στο επιθετικό κομμάτι, απέναντι στην οργανωμένη άμυνα της Σλάβια Πράγας, η οποία στα εκτός έδρας παιχνίδια τα πάει περίφημα (είχε φέρει 1-1 απέναντι στην Ίντερ).

Ντεμπελέ και Μέσι είχαν τις δύο καλύτερες ευκαιρίες για τη Μπαρτσελόνα, με τους δύο να νικούνται από τον Κόλαρ στο πρώτο και δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα.

Μάλιστα ο Αργεντινός σούπερ σταρ είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος της συνάντησης.

Για πρώτη φορά μετά το 2012 η Μπαρτσελόνα δεν κέρδισε σε ματς ομίλων στο γήπεδό της (τότε αντίπαλος ήταν η Μπενφίκα)!

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα (Ρομπέρτο 46′), Μπουσκέτς (Ράκιτιτς 68′), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ (Φάτι 65′).

Σλάβια Πράγας (Τρπόφσκι): Κόλαρ, Κουφάλ, Κουντέλα, Φρίντριχ, Μπορίλ, Σούτσεκ, Τραορέ (Τέτσλ 57′), Στάντσιου (Χουσμπάουερ 63′), Ολάγινκα, Σεβτσίκ, Μασοπούστ (Προβόντ 82′).

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τους 16 η Λειψία!

Η Λειψία πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Ζενίτ με 0-2 ανεβαίνοντας στη πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας μόλις 1 ήττα και 3 νίκες στις 4 αγωνιστικές.

Από την αρχή του παιχνιδιού, η Ζενίτ ήταν πιο αμυντική και άφησε στη Λειψία τη μπάλα.

Οι Ταύροι πέτυχαν γκολ στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Χάλστενμπεργκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω του VAR, καθώς ο Νκουνκού έκανε χέρι στη διάρκεια της φάσης.

Η Λειψία όμως βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Ντεμέ με σουτ έξω από τη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρνονο, η Ζενίτ δεν κατάφερε να βρει αντίδραση, δέχοντας εν τέλει και δεύτερο γκολ.

Σκόρερ αυτή τη φορά ο Ζάμπιτσερ στο 63ο λεπτό, βάζοντας και αυτός τη σφραγίδα του σε μία μεγάλη νίκη για τη Γερμανική ομάδα.

Ζενίτ (Σεργκέι Σεμάκ): Κερζακόβ, Σμόλνικοβ (46’ Καραβάεβ), Οσόριο, Ρακίτσκι, Ιβάνοβιτς (70’ Ντριούσι), Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Οζντόεβ, Ερόχιν (85’ Κουζιάεβ), Αζμούν, Τζιούμπα.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελζμαν): Γκουλάτσι, Μουκιέλε, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ (46’ Καμπλ), Λάιμερ, Ντέμε, Φόρσμπεργκ (76’ Αϊνταρά), Ζάμπιτσερ, Πόουλσεν, Νκουνκού (61’ Βέρνερ).

Έπιασε κορυφή η Λίβερπουλ!

Νίκη με 2-1 στο Άνφιλντ απέναντι στη Γκένκ πήρε η Λίβερπουλ, ανεβαίνοντας στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη τη γκέλα της Νάπολι.

Οι Ρέντς άνοιξαν το σκορ στο 14‘ με τον Βαϊνάλντουμ με σουτ μέσα στη περιοχή.

Οι Βέλγοι όμως είχαν αντίδραση προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Σαμάτα στο 41′.

Η Λίβερπουλ όμως πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Τσάμπερλεϊν στο 53ο λεπτό, ο οποίος πέτυχε το τέταρτο γκολ του σε ισάριθμα ματς.

Η Γκένκ πάντως, είχε την ευκαιρία της να ισοφαρίσει με τον Χέϊνεν στο 81‘, αλλά ο Άλισον σταμάτησε τη προσπάθεια του.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ, Φαν Ντάικ, Γκόμεθ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Τσάμπερλεϊν (Μανέ 75′), Κεϊτά (Ρόμπερτσον 74′), Σαλάχ, Οριγκί (Φιρμίνο 89′).

Γκένκ (Φελίσε Μαζού): Κούκε, Φιγκερόα, Ντέβεστ, Λουκούμι, Ντε Νόρε (Ονουάτσου 85′), Μέχλ, Χέϊνεν, Μπέργκε, Χροσόβσκι (Μπονγκοντά 85′), Σαμάτα, Ίτο (Ντονγκαλά 68′).

Έγραψε ιστορία ο Χάαλαντ!

Η Νάπολι έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Σάλτσμπουργκ στο Σάο Πάολο, πέφτοντας έτσι από τη κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο σκορ με τον Χάαλαντ στο 11ο λεπτό με πέναλτι, φτάνοντας τα 7 γκολ σε μόλις 207 αγωνιστικά λεπτά στο Champions League.

Μάλιστα, έγινε ο πέμπτος στην ιστορία του θεσμού που βρίσκει δίχτυα και στις τέσσερις πρώτες εμφανίσεις του στ’ αστέρια (Ζε Κάρλος, Ντελ Πιέρο, Ντιέγκο Κόστα, Μπραΐμι).

Η Νάπολι βρήκε απάντηση με τον Λοζάνο στο 43′, μετά από ασίστ του Ινσίνιε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα με πρωταγωνιστές κυρίως τους Λοζάνο και Μίλικ, δίχως όμως επιτυχία.

Να σημειωθεί πως ο Κώστας Μανωλάς έμεινε στον πάγκο.

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (46′ Λουπέρτο), Καγεχόν, Ζιελίνσκι, Φαμπιάν Ρουίθ, Ινσίνιε, Μέρτενς (73′ Μίλικ), Λοσάνο (86′ Γιορέντε).

Ζάλτσμπουργκ (Τζέσε Μάρς): Κορονέλ, Κρίστενσεν, Ονγκενέ, Πόνγκρατσιτς (46′ Μβεπού), Βέμπερ, Ούλμερ, Μιναμίνο (61′ Ασιμέρου), Γιουνούζοβιτς, Σομποζλάι, Χουάνγκ, Χάαλαντ (75′ Ντάκα).

Επική ανατροπή για Ντόρτμουντ!

Παρόλο που έχανε με 0-2 στο ημίχρονο από την εξαιρετική φέτος Ίντερ (Μαρτίνεθ 5′, Βετσίνο 40′), η Ντόρτμουντ όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά και πήρε το παιχνίδι με 3-2, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς!

Ο Χακίμι ξεκίνησε την μεγάλη ανατροπή στο 51ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Γκέτσε, με τον Μπραντ να κάνει το 2-2 στο 64ο λεπτό σε μία φάση όπου η Ίντερ βρέθηκε κοιμόμενη.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε πάλι ο Χακίμι στο 77′, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Σάντσο, χαρίζοντας στην Ντόρτμουντ ένα πολύτιμο τρίποντο εν όψει της κρίσιμης συνέχειας.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Χακίμι, Ακανζί, Χούμελς, Σουλτς, Βίτσελ, Βάιγκλ, Σάντσο (82′ Πίστσεκ), Μπραντ, Αζάρ (89′ Γκερέιρο), Γκέτσε (64′ Αλκάθερ).

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βεσίνο (68′ Σένσι), Μπιράγκι (66′ Λαζάρο), Λαουτάρο, Λουκάκου (73′ Πολιτάνο).

Γερά στο κόλπο της πρόκρισης η Λυών!

Η Λυών πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Μπενφίκα με 3-1, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης για τους 16.

Η Γαλλική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με τον Άντερσεν.

Ο ρυθμός των λιονέ διακόπηκε μόνο με τον τραυματισμό του Φερέιρα από τον Βλαχοδήμο, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σοκαρισμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν.

Οι Λιονέ κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Ντεπάι στο 33′, ύστερα από ωραία προσπάθεια του Αουάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα βρήκε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι με τον Σεφέροβιτς στο 76ο λεπτό.

Οι ελπίδες όμως των Αετών εξανεμίστηκαν, όταν ο Τραορέ ”κλείδωσε” τη νίκη της Λυών στο 89‘ με σουτ στη δεξιά γωνιά της εστίας.

Λυών (Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Κονέ, Ντενάγιερ, Άντερσεν, Ντιμπουά, Τουσάρ, Τιάγκο Μέντες, Αουάρ (91’ Μαρσέλο), Ντεπάι (46’ Κορνέ), Ρεϊνέ-Αντελαΐντ (73’ Τραορέ), Ντεμπελέ.

Μπενφίκα (Μπρούνο Λαζ): Βλαχοδήμος, Ταβάρες, Ρουμπέν Ντίας, Φερέιρα (16’ Ζαρντέλ), Γκριμάλντο, Γκάμπριελ, Φλορεντίνο, Σέρβι (73’ Πίτσι), Ζέντσον Φερνάντες (46’ Σεφέροβιτς), Τσικίνιο, Βινίσιους.

Ματσάρα στο Λονδίνο!

Το πιο παραγωγικό ματς αυτής της ημέρας και ίσως της αγωνιστικής συνολικά, είναι αυτό της Τσέλσι με τον Άγιαξ, με τις 2 ομάδες να μένουν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 4-4!

Ο Αίαντας πήρε προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς με αυτογκόλ του Άμπραχαμ στο 2′ (ήταν το τρίτο ταχύτερο αυτογκόλ στην ιστορία του Champions League-105 δευτερόλεπτα), με τη Τσέλσι να απαντά 3 λεπτά αργότερα με πέναλτι του Ζορζίνιο.

Ο Άγιαξ όμως πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με εξ επαφής γκολ του Πρόμες στο 20′, ενώ πριν το ημίχρονο κατάφερε να βάλει και τρίτο γκολ με αυτογκόλ του Κέπα με τυχερό τρόπο.

Ο Ζίγιες έκτελεσε φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, αμέσως στο πρόσωπο του Κέπα, καταλήγοντας εν τέλει στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο Άγιαξ έκανε και το 1-4 με τον Φαν Ντε Μπέεκ στο 55′, νομίζοντας όλοι πως ο Άγιαξ θα θριαμβεύσει στο Λονδίνο!

Όμως, στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν!

Η Τσέλσι, μείωσε με τον Αθπιλικουέτα στο 63′, με τον Άγιαξ να δέχεται 2 αποβολές μέσα σε 2 λεπτά (Μπλίντ 68′, Βέλτμαν 69′)!

Η Τσέλσι κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο γκολ, ξανά με πέναλτι του Ζορζίνιο στο 71′, βάζοντας φωτιά στο Στάμφορντ Μπρίτζ!

Ο Τζέιμς, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 74ο λεπτό, γίνοντας ο νεότερος παίκτης (19 ετών, 332 ημερών) των Μπλε που σκόραρε στον θεσμό.

Μάλιστα, η Τσέλσι πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Αθπιλικουέτα, το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά!

Το φινάλε βρήκε την Τσέλσι να είναι μόλις η δεύτερη ομάδα στον θεσμό που επιστρέφει από μειονέκτημα τριών γκολ (Βέρντερ Βρέμης- Αντερλεχτ το 1993 5-3 από 0-3).

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Ζουμά, Τομόρι, Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο (46′ Τζέιμς), Κόβατσιτς (87′ Μπατσουαγί), Ζορζίνιο, Μάουντ (60′ Χάντσον-Οντόι), Πούλισιτς, Γουίλιαν, Αμπραχαμ

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπλιντ, Φέλτμαν, Ταλιαφίκο, Μαζραουί, Μαρτίνες, Φαν ντε Μπέεκ, Ζίγιεχ (72′ Αλβαρες), Τάντιτς, Πρόμες, Νέρες 72′ Σούουρς).

Τεσσάρα και… τριπλή ισοβαθμία!

Η Βαλένθια επικράτησε της Λιλ με 4-1, και με αυτόν τον τρόπο έφτασε τους 7 βαθμούς, ισοβαθμώντας μαζί με Τσέλσι και Άγιαξ!

Η Λιλ ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη με τον Οσιμέν στο 25′, με τις Νυχτερίδες να απαντούν με 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Αρχικά, ο Παρέχο ισοφάρισε με πέναλτι στο 66ο λεπτό, με την ομάδα του Μάρτιν Θελάδες να πετυχαίνει άλλα 3 γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το 2-1 έγινε με αυτογκόλ του Σουμαόρο στο 82′, μετά από σέντρα του Γκαγιά, ενώ το 3-1 διαμόρφωσε ο Κοντογκμπιά στο 84′.

Ο νεαρός Φεράν Τόρες έβαλε το κερασάκι στη τούρτα στο 90ο λεπτό, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ ισπανικής ομάδας γεννημένος μετά το 2000.

Βαλένθια (Μάρτιν Θελάδες): Σίλεσεν, Γκαράι, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Βας, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Τσερίσεβ (Τόρες 30′), Λι (Βαγιέχο 54′), Ροντρίγκο (Γκαμέϊρο 90+3′), Μάξι Γκόμες

Λιλ (Κριστόφ Γκαλτιέ): Μαϊνιάν, Φόντε, Σουμαόρο (Μπαμπά 89′), Τσέλικ, Γκάμπριελ, Μπράνταριτς, Αντρέ (Αραούχο 80′), Σουμαρέ, Γιαζίτσι (Σάντσες 74′), Ρεμί, Οσιμέν.