Η ΑΕΚ ξεκλείδωσε την άμυνα του Ιωνικού και πήρε τη νίκη με ανατροπή

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ανέτρεψε το εις βάρος της 1:0 του ημιχρόνου, με “χρυσούς” σκόρερ τους Βίντα και Τσούμπερ, πήρε μία σπουδαία νίκη (2:1) και δήλωσε με τον ιδανικότερο τρόπο, ότι δε θα αφήσει τη μάχη του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας και την πρώτη της ανατροπή στη σεζόν.

Η ΑΕΚ έκανε μία σπουδαία ανατροπή στο «Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας», κέρδισε με 2:1 τον Ιωνικό, με τους Βίντα και Τσούμπερ να απαντούν στο γκολ του Σεμπά και να χαρίζουν μία τρομερά σημαντική νίκη στην ομάδα του Αλμέιδα, κόντρα στους γηπεδούχους, που είχαν τρομερή ένταση και ψυχή στο παιχνίδι τους, όμως η κούραση τους οδήγησε σε λάθη, που επέτρεψαν στην “Ένωση” να “γυρίσει” το παιχνίδι.

Στους 44 βαθμούς και στο -1 από τον Παναθηναϊκό, με παιχνίδι περισσότερο παρέμεινε η ΑΕΚ, με τον Ιωνικό να παραμένει στους 8 και στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τα ηνία του παιχνιδιού και να πατάει αρχικά περιοχή στο 6′, με τον Ρότα να ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομάο, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, μετά από τσεκ και του VAR. Στο 17′ ο Φαντιγκά πέρασε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Σεμπά να σπάει την μπάλα στον Γούλερι και αυτός να νικάει τον Αθανασιάδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 22′ φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Κάνιας εκτός αυτής, που με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο του Αθανασιάδη. Ο Σεμπά απείλησε στο 24′, με ένα πολύ άστοχο σουτ, με την “Ένωση” να δείχνει να τα έχει χαμένα από το δεκάλεπτο και μετά. Ο Ιωνικός στο 39′ μετουσίωσε σε γκολ την καλή του εικόνα και πήρε το προβάδισμα. Στην αντεπίθεση ο Φαντιγκά πέρασε στον Σεμπά, ο οποίος απέφυγε τον Μουκουντί και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Αθανασιάδη για το 1:0.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με φάση στα 25” δευτερόλεπτα, με τον Χατζισαφί να πιάνει δυνατό σουτ και τον Χουτεσιώτη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ιωνικός άρχισε να ανεβάζει ξανά στροφές, με τον Φαντιγκά να μπαίνει στο 53′ στην περιοχή από τα αριστερά, να γυρίζει με στόχο τον Γούλερι, όμως ο Μουκουντί έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 56′ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει, όταν μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Φαν Βέερτ που πλάσαρε αρχικά στο δοκάρι και στην επαναφορά στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη. Στο 62′ ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά, με τον Φαν Βέερτ να εκτελεί στην κίνηση και να αστοχεί. Στο 75′ σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να εκτελεί πολύ άτσαλα από το σημείο του πέναλτι και να σπαταλά την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 78′ γρήγορη αντεπίθεση για τον Ιωνικό, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την προσπάθεια του Ρουμπουλάκου. Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 82′. Ο Φερνάντες εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Βίντα νίκησε στον αέρα τον Σεμπά και τον Χουτεσιώτη, που δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1:1. Η ομάδα του Αλμέιδα συνέχισε να απειλεί και έχασε μεγάλη στιγμή με τον Μάνταλο στο 86′, που απέκρουσε ο Χουτεσιώτης και με τον ίδιο ένα λεπτό αργότερα, που σούταρε πάνω στα σώματα. Η ΑΕΚ έφερε “τούμπα” το παιχνίδι στις καθυστερήσεις. Ο Μάνταλος πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Τσούμπερ, που από δύσκολη γωνία νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 2:1. Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι παίκτες του Αλμέιδα διατήρησαν τη ψυχραιμία και το υπέρ τους σκορ.

ΓΚΟΛ: 39′ Σεμπά / 81′ Βίντα, 90+2′ Τσούμπερ
ΔΟΚΑΡΙ:
22′ Κάνιας / 56′ Φαν Βέερτ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Φαντιγκά, 64′ Βαλεριάνος, 69′ Ρομαό, 83′ Κάνιας, 84′ Αντούνες / 41′ Βίντα, 55′ Σιμάνσκι, 60′ Μουκουντί, 69′ Άμραμπατ, 90+2′ Τσούμπερ
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (50′ Αντούνες), Ρομαό, Μύγας, Βαλεριάνος, Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά, Σεμπά, Γούλερι (88′ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (62′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον, Άμραμπατ (74′ Τσούμπερ), Πινέδα (74′ Μάνταλος), Αραούχο, Φαν Βέερτ (62′ Φερνάντες).