Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας  τον Αστέρα με 2-1.(ΒΙΝΤΕΟ)

H ομάδα του Μ. Καρέρα επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας  τον Αστέρα με 2-1 για την 10η αγωνιστική της Super League.

Tα τέρματα o Λιβάγια στο 13’ και ο Ανσαριφάρντ στο 58’  ενώ για τον Αστέρα ισοφαρίσε  ο Μπαράλες στο 44’.

Με το ξεκίνημα η ΑΕΚ έδειξε πως ηθελε την νίκη καθώς στο 2ος μόλις λεπτό από  φάουλ του Μάνταλου και γύρισμα του Λιβάγια, ο Σουάρεθ έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Ανσαριφάρντ.

Στο 13 λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ 0-1 με τον Λιβάγια.

Από σέντρα του Σάκχοφ και γύρισμα του Τάνκοβιτς ο Λιβάγια με σουτ δυνατό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 21’ η ΑΕΚ φλέρταρε με δεύτερο τέρμα αλλά ο Μάνταλος πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο 24’ το σουτ του Τάνκοβιτς πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ στο 42’ με ωραίο συνδυασμό των Μάνταλου, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, ο Καστάνιο «μπήκε» στη φάση κι απομακρύνοντας προς τα πίσω λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα (44’) από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες με κεφαλιά έφερε το ματς στο 1-1.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος και στο 48’ σε σέντρα-σουτ του Λιβάγια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα όμως (58’) η ΑΕΚ πέτυχε το δεύτερο τέρμα που έψαχνε με εκπληκτικό τελείωμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο «παραθυράκι» της εστίας του Παπαδόπουλου (2-1).

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Μπαράλες – Ινσούα, Κρίστισιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε (84’ Βαλιέντε), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς (84’ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90’ Χνιντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71’ Ολιβέιρα).