H Εφές διάλυσε τον Παναθηναϊκό με σκορ (88-69)

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε στις… ορέξεις της Αναντολού Εφές (88-69), παρουσιάζοντας καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο για “σκάρτα” 10 λεπτά και υποχρεώθηκε στην 9η ήττα του στη Euroleague και τέταρτη διαδοχική στο “Σινάν Ερντέμ” από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι πίσω από τα 6,75 μ. Μίτσιτς και Κλάιμπερν ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ από το “τριφύλλι” ξεχώρισε ο Ντουέιν Μπέικον με την παρουσία του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, όμως ο Μίτσιτς μπήκε… ορεξάτος κι έδωσε το προβάδισμα στην Εφές (6-4, 3′). Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και χτυπώντας στο “τρανζίσιον”, έμενε κοντά στους Τούρκους (11-10, 6′). Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα μεγάλο σερί και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-13.

Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα (23-16, 13′). Οι Τούρκοι έφτασαν ακόμη και στο +16 (32-16), όμως ο Ντέρικ Γουίλιαμς μείωσε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (32-20, 16′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Εφές να προηγείται με 42-26, εκμεταλλευόμενη την επιθετική “δυστοκία” του Παναθηναϊκού και το μακρινό της σουτ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σταθερά μπροστά με 16 πόντους (48-32, 23′). Ο Μπέικον πήρε το… όπλο του, όμως δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να βρει αντίδραση (55-41, 26′). Η Εφές, με τρίποντο του Κλάιμπερν στην… εκπνοή, πήγε τη διαφορά στους 19 (67-48).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… διαδικαστικό, αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να “μαζέψει” τη διαφορά και οι Τούρκοι παρέμεναν πολύ μπροστά (73-57, 33′). Ο Πάρις Λι ευστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο και μείωσε στους 13 (79-66, 36′). Η Αναντολού Εφές έφτασε στην επικράτηση με σκορ 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Μπομπουά, Μπράιαντ, Γκαζί, Κλάιμπερν, Τέιλορ, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς, Εμπαγιέ, Πολονάρα, Ζίζιτς, Ντάνστον

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς, Λι, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς, Γ. Καλαϊτζάκης, Σαμοντούροφ, Μπέικον, Χουγκάζ, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκας