Γουλβς – Ολυμπιακός: Σεμέντο και Σα δέν παιζούν.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε  με τη Γουλβς με παίκτη λιγότερο στο28΄ ο Ζότα κέρδισε την αποβολή του Σεμέντο, αλλά κατάφερε  στο 54′ με  πλασέ του Ελ Αραμπί μετά από ωραία  ασίστ του Γκιλιέρμε.

Στο 67′ η μπάλα κόντραρε στο φάουλ του Νέτο κόστισε τη νίκη, που θα έδινε περισσότερες πιθανότητες.

Στην Ελλάδα κατέκτησε το Πρωτάθλημα, με το 3-0 επί της ΑΕΚ στις 19/7/2020.

Έκτοτε έδωσε φιλικό με την Ομόνοια, την οποία νίκησε με 3-0.

Σε εκκρεμότητα ο τελικός του Κυπέλλου, όπου έχει προκριθεί. Φέτος αντιμετώπισε την Τότεναμ στο Champions League, απέκλεισε στον προηγούμενο γύρο του Europa League την Άρσεναλ και τώρα καλείται να πραγματοποιήσει την υπέρβαση με τους Γουόντερερς.

Γενικά με τις αγγλικές ομάδες δεν τα πηγαίνει πολύ καλά (9-6-18 ο συνολικός απολογισμός στα Κύπελλα Ευρώπης). Ευκαιρία πρόκρισης χαρακτήρισε το ματς ο κόουτς Μαρτίνς, τη στιγμή που τρέχει και ο μεταγραφικός σχεδιασμός των Πειραιωτών.

Αγωνιστικά Νέα:Μεγάλα προβλήματα έχει να λύσει ο Πορτογάλος προπονητής, με τον Σεμέντο να είναι τιμωρημένος από το 1ο ματς και τον Σα  να τραυματίζεται σοβαρά στον αριστερό αγκώνα.

Στη θέση του θα αγωνιστεί ο Αλέν .

Παρελθόν αποτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος  παραμένει τραυματίας ο Σουντανί .

Εκτός ευρωπαϊκής λίστας βρίσκεται ο Μπρούνο , αντίθετα τη συμπληρώνουν οι Χασάν , Καφού

.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Αλέν – Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας – Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά – Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας.

Επιπλέον πληροφορίες αγώνα
Διαιτητής: Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία)
Τηλ. Μετάδοση: Cosmote Sport 1 HD
Καιρός: 20oC Αίθριος

Α’ Γύρος: Ολυμπιακός – Γουλβς 1-1 (12/3)
Σχόλια: Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των «16». Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Αν το 90λεπτο λήξει ισόπαλο 1-1, ακολουθεί παράταση και (εφόσον χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σεβίλλη – Ρόμα. Κεκλεισμένων των θυρών.