Γιουβέντους-Μίλαν 1-0: Διά χειρός… Ντιμπάλα! (vid)

Αγχωτική νίκη πήρε η Γιουβέντους στο Juventus Stadium, επικρατώντας με 1-0 της αξιόμαχης Μίλαν, με τον Πάολο Ντιμπάλα να λύνει τον γόρδιο δεσμό για τη Μεγάλη Κυρία.

Από την αρχή του παιχνιδιού υπήρχε καλός ρυθμός με τη Γιουβέντους να είναι αυτή που έκανε τη πρώτη σημαντική φάση του παιχνιδιού με τον Ιγουαίν στο 15′.

Η πιο σημαντική ευκαιρία όμως του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στη Μίλαν, αλλά ο Σέζνι με εντυπωσιακή απόκρουση έσωσε την ομάδα του από το 0-1 στη κεφαλιά του Πακετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε η ώρα του Πάολο Ντιμάλα, ο οποίος πέρασε στο ματς αντί του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 55′ (ο Πορτογάλος ήταν φανερά εκνευρισμένος για την αλλαγή του), με τον Αργεντινό ποδοσφαιριστή να δικαιώνει τον Μαουρίτσιο Σάρι για την επιλογή του.

Στο 77′ της συνάντησης, μετά από ωραίο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της Γιουβέντους, ο Ντιμπάλα πήρε τη μπάλα και με ένα πάρσιμο έκανε το σουτ, νικώντας τον Ντοναρούμα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί (70′ Ραμπιό), Μπερναρντέσκι (61′ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο (55′ Ντιμπάλα), Ιγουαΐν.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Κόντι, Ντουάρτε, Ρομανιόλι, Τεό Ερναντέζ, Πακετά (85′ Ρέμπιτς), Μπενασέρ, Κρούνιτς (61′ Μποναβεντούρα), Σούσο, Τσαλχάνογλου, Πιόντεκ (66′ Ραφαέλ Λεάο).