Φωστήρας-Μοσχάτο 3-2: Στα κιτρινόμαυρα το ντέρμπι! (vid)

Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, ο Φωστήρας πήρε τη νίκη με 3-2 στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στην ΑΕ Μοσχάτου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία.

Στην αντίπερα όχθη, το Μοσχάτο ναι μεν βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού (7 βαθμούς), αλλά θα πρέπει να αφυπνισμένο τις τελευταίες αγωνιστικές, ώστε να μην πέσει θύμα έκπληξης.

Το παιχνίδι

Από την αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να δημιουργήσουν την ευκαιρία που θα τους έβαζαν μπροστά στο σκορ.Αντίθετα, το Μοσχάτο ήταν αυτό που προηγήθηκε μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, το Μοσχάτο κέρδισε φάουλ σχετικά κοντά στην περιοχή του Φωστήρα, με τον Πασαλίδη να το εκτελεί και να στέλνει απευθείας τη μπάλα στα δίχτυα του Χατζηεμμανουήλ.

Ο φονέας των γιγάντων όμως βρήκε απάντηση πολύ άμεσα.

Στο 33′, ο Φωστήρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπερνιδάκης έπιασε τη πρώτη κεφαλιά και ο Μπιταξής από κοντά, έφερε σε ισορροπία το παιχνίδι.

Δυστυχώς για τους γηπεδούχους, η χαρά κράτησε μόλις για λίγα δευτερόλεπτα, μιας και το Μοσχάτο κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα, με τη σέντρα!

Σκόρερ ο Ψυχογιός, ο οποίος με ένα σκαφτό σουτ έβαλε ξανά το Μοσχάτο σε θέση οδηγού.

Η ομάδα του Βασίλη Σπάθα όμως, δεν κατάφερε να κρατήσει το 1-2 μέχρι την ανάπαυλα, αφού ο Φωστήρας είχε άλλη άποψη.

Στο 45ο λεπτό και μετά από σέντρα στα καρέ του Μοσχάτου, ο Πανάκης έπιασε τη κεφαλιά, ο Γιώρας έκανε την απόκρουση, αλλά ο Πίσσας πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έκανε το 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ όπως και το πρώτο.Με γκολ για τον Φωστήρα.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, ο Βινίσιους έκανε το λάθος, ο Παληγεώργος πήρε τη μπάλα κάνοντας τη σέντρα και ο Μαρίνου από κοντά έβαλε τον Φωστήρα μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το Μοσχάτο να μην έδειχνε ικανό να επιστρέψει στο παιχνίδι, και τον Φωστήρα να κρατά τη νίκη, η οποία του δίνει σε μεγάλο βαθμό την παρουσία του στα σαλόνια της Γ’ Εθνικής και του χρόνου.

Ο Φωστήρας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Χρήστου με δεύτερη κίτρινη στο 66′.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Πάρης Ανδράλας): Χατζηεμμανουήλ, Αλεξίου, Καλλιμούκος, Αργκιλέσι (91′ Κουτσούμπας), Μπιταξής, Πανάκης, Χρήστου, Πίσσας, Θέος (11′ λ.τρ. Παληγεώργος – 65′ λ.τρ. Κουλούρης), Μαρίνου, Μπερνιδάκης (79′ Κόλλιας).

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Βασίλης Σπάθας): Γιώρας, Σταύρου, Ρέτσος (49′ Ζιώβας), Φιαμέγκος, Κορνελάτος, Βινίσιους (79′ Μπέρτζος), Ψυχογιός, Κατίδης, Ευθυμιάδης (49′ Νιζάμης), Πασαλίδης, Ζελέκου (62′ Αγάθης).