Φωστήρας-Εθνικός 2-0: Βαθμολογική ”ανάσα” για τους γηπεδούχους!

Τη νίκη με 2-0 πήρε στην έδρα του ο Φωστήρας απέναντι στον Εθνικό Πειραιά, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’Εθνικής.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο 20άλεπτο του αγώνα, με την ομάδα του Ταύρου να πετυχαίνει και τα 2 γκολ της αναμέτρησης σε αυτό το διάστημα.

Το παιχνίδι

Αρκετά κινητικές και οι 2 ομάδες από την αρχή το παιχνιδιού, οι οποίες επιχειρούσαν κυρίως με σουτ να απειλήσουν τις εστίες των Χατζηεμμανουήλ και Κατσούλη αντίστοιχα.

Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία του παιχνιδιού ανήκει στον Εθνικό και πιο συγκεκριμένα στο 30′, όταν η κεφαλιά του Ξαγοράρη κατέληξε στο δοκάρι του Φωστήρα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, και οι 2 ομάδες έφταναν στις αντίπαλες εστίες, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια άξια λόγου ευκαιρία.

Όλα αυτά, μέχρι το 71ο λεπτό, όπου ο Φωστήρας ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, με σκόρερ τον Πανάκη.

Το τρίποντο του Φωστήρα κλειδώθηκε 9 λεπτά αργότερα, δηλαδή στο 80ο λεπτό, με τον Μαρίνου να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα των Νοτίων Προαστίων παρέμεινε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, βρισκόμενη στην θέση με 21 βαθμούς.

Αντίθετα, η ομάδα του Πειραιά, βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα στη 10η θέση με 15 βαθμούς.

Φωστήρας (Πάρης Ανδράλας): Χατζηεμμανουήλ, Αλεξίου, Πανάκης, Μπιμπισίδης, Καλιμούκος, Αργκιλέσι, Ασημάκης(55′ Χρήστου), Μπερνιδάκης(87′ Κουλούρης), Μαρίνου(83′ Μπιταξής), Πίσσας, Πετριτάι(72′ Κουτσούμπας).

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Κατσούλης, Νταούλιας, Λώλος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράϊ, Ξαγοράρης, Διάκος, Κατσέρης (78΄Παπαγεωργίου), Τσιντώνης (83΄Λαζαρίδης), Ντάγκρας.