”Ευρωπαία” η Λέστερ, ”πληγώθηκε” στο τέλος η Άστον Βίλα

Με τα παιχνίδια Λέστερ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Έβερτον-Άστον Βίλα ξεκίνησε η σημερινή μέρα στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Λέστερ κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 (Πέρεζ 29′, Γκρέι 79′), γεγονός που την κρατά στην 4η θέση με 62 βαθμούς, βρισκόμενη έτσι και μαθηματικά στα κύπελλα Ευρώπης του χρόνου.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 54 βαθμούς, με την υπόθεση Ευρώπη να βρίσκεται ακόμη ανοιχτή.

”Χαρακίρι” έκανε στο Γκούντισον Πάρκ η Άστον Βίλα κόντρα στην Έβερτον, καθώς το γκολ ισοφάρισης του Γουόλκοτ στο 87ο λεπτό δυσκολεύει τα πράγματα για παραμονή.

Οι Χωριάτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Κόνσα στο 72′, αλλά η Έβερτον δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Τίο Γουόλκοτ να σώζει τη παρτίδα για τα Ζαχαρωτά 3 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Πλέον η Βίλα βρίσκεται 3 πόντους από τη ζώνη της παραμονής αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την φορμαρισμένη Άρσεναλ, ενώ κλείνει τις υποχρεώσεις της για φέτος με το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Γουέστ Χαμ.