Europa League: Η ανασκόπηση της 4ης αγωνιστικής!

Διαβάστε τι συνέβη στα ματς της 4ης αγωνιστικής του Europa League όμιλο προς όμιλο!

1ος όμιλος

Έχοντας την ανάγκη να πάρει τη νίκη, ώστε να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη επί της Καραμπάχ με 2-1.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μεντβέντεβ στο 10′, αλλά ο ΑΠΟΕΛ είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να γυρίσει το σκορ.

Πρώτα ο Σόουζα στο 59‘ έκανε το 1-1 και μετά ο Ιωάννου στο 88′ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή, δίνοντας σημαντικές ελπίδες πρόκρισης στην Κυπριακή ομάδα!

Την ίδια ώρα, η Σεβίλλη ”κλείδωνε” τη πρόκρισή της στο Λουξεμβούργο κόντρα στη Ντουντελάνζ με 2-5, κάνοντας το 4 στα 4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ήταν ο Ελ Χαντάντι, ο οποίος σημείωσε 3 γκολ (27′, 33′, 67′), ενώ ο Νταμπούρ σημείωσε τα άλλα 2 (17′, 36′).

Ο Σιμανί πέτυχε τα 2 γκολ της τιμής για τη Ντουντελάνζ (69′, 80′).

Βαθμολογία:

1) Σεβίλλη 12 (12-2)

2) ΑΠΟΕΛ 4 (7-8)

3) Καραμπάχ 4 (7-8)

4) Ντουντελάνζ 3 (7-15)

2ος όμιλος

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Κοπεγχάγη και Ντιναμό Κιέβου, μένοντας στο 1-1 στη Δανία (Στάγκε 4′, Βέρμπιτς 70′), παραμένοντας με αυτόν τον τρόπο στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Κοπεγχάγη μάλιστα, έχασε και πέναλτι με τον Τσιγκανκόβ στο 15′, την ώρα που το σκορ ήταν 1-0 υπέρ των Δανών.

Από την άλλη, η Μάλμε δεν κατάφερε να προσπεράσει μία εκ των 2, φέρνοντας και αυτή με τη σειρά της ισοπαλία 0-0 στην Ελβετία με τη Λουγκάνο.

Βαθμολογία:

1) Κοπεγχάγη 6 (4-3)

2) Ντιναμό Κιέβου 6 (3-2)

3) Μάλμε 5 (3-3)

4) Λουγκάνο 2 (1-3)

3ος όμιλος

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Κρασνοντάρ με 3-1 κόντρα στη Τραμπζονπόρ, φτάνοντας τη Χετάφε στη δεύτερη θέση στους 6 βαθμούς.

Οι Ρώσοι πήραν προβάδισμα με αυτογκόλ του Ασάν στο 27ο λεπτό, ενώ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα 7 λεπτά αργότερα με τον Μανουέλ Φερνάντες.

Η Κρασνοντάρ έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ιγκνάτιεβ, με τη Τραμπζονσπόρ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής ένα λεπτό αργότερα με τον Νουακέμε.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βασιλεία νίκησε την Χετάφε με 2-1, με τον Άρθουρ να ανοίγει το σκορ για τους Ελβετούς στο 8‘, τον Μάτα να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 45′ και τον Φράι στο 60′ να διαμορφώνει το 2-1.

Βαθμολογία:

1) Βασιλεία 10 (10-3)

2) Χετάφε 6 (4-4)

3) Κρασνοντάρ 6 (6-8)

4) Τραμπζονσπόρ 1 (3-8)

4ος όμιλος

Στη κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται η Σπόρτινγκ, η οποία κέρδισε στη Νορβηγία τη Ρόζενμποργκ με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τα 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Κόατες στο 16′ και Μπρούνο Φερνάντες στο 38′.

Αντίθετα, η Αϊντχόφεν γνώρισε βαριά ήττα από τη Λίντσερ με 4-1, θέτοντας έτσι μεγάλο ενδιαφέρον στις τελευταίες 2 αγωνιστικές.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με πέναλτι του Σβαμπ στο 5′, με την Λίντσερ να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ρανφτλ έκανε το 1-1 στο 56′, ενώ 4 λεπτά αργότερα, ο Φρίσερ έκανε το 2-1.

Τα 2 επόμενα γκολ τα σημείωσε ο Κλάους στο 78′ και το 82′.

Βαθμολογία:

1) Σπόρτινγκ 9 (7-4)

2) Λίντσερ 7 (6-3)

3) Αϊντχόφεν 7 (8-7)

4) Ρόζενμποργκ 0 (1-8)

5ος όμιλος

Νίκη-πρόκριση πανηγύρισε η Σέλτικ, μέσα στο Ολίμπικο, επικρατώντας της Λάτσιο με 1-2.

Παρόλο που η Λάτσιο άοιξε το σκορ με τον Ιμόμπιλε στο 7‘, η Σέλτικ ισοφάρισε με τον Φόρεστ στο 38′.

Μάλιστα, η νίκη ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Ντσαμ στο 90+5′, έπειτα από λάθος του Μπερίσα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Κλούζ κέρδισε τη Ρεν με 1-0, με σκόρερ τον Ροντόν στο 87′, κάνοντας κι αυτή σημαντικό βήμα πρόκρισης στους 32!

Βαθμολογία:

1) Σέλτικ 10 (7-3)

2) Κλούζ 9 (4-3)

3) Λάτσιο 3 (5-7)

4) Ρεν 1 (2-5)

6ος όμιλος

Στο Βέλγιο η Σταντάρ Λιέγης πήρε σημαντική νίκη κόντρα την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1.

Στο 56′ ο Βανχέουσντεν πέτυχε το 1-0, με τον Κόστιτς να ισοφαρίζει στο 65′.

Το νικητήριο γκολ επιτεύχθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λεστιέν.

Θυμίζουμε πως η Άρσεναλ αγωνιζόταν την Τετάρτη απέναντι στη Γκιμαράες στη Πορτογαλία με τους Κανονιέρηδες να έρχονται ισόπαλοι με 1-1 (Μουστάφι 81′, Ντουάρτε 90+1′).

Βαθμολογία:

1) Άρσεναλ 10 (11-3)

2) Σταντάρ Λιέγης 6 (5-7)

3) Άιντραχτ Φρανκφούρτης 6 (4-6)

4) Γκιμαράες 1 (3-7)

7ος όμιλος

Μεγάλη νίκη πήρε η Ρέιντζερς κόντρα στη Πόρτο στη Σκωτία με 2-0, πιάνοντας τους Γιούνγκ Μπόις στη πρώτη θέση.

Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Μορέλος στο 69′ και Ντέιβις στο 73′.

Οι Ελβετοί από την άλλη απέσπασαν ισοπαλία από τη Φέγενορντ στην Ολλανδία, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέναλτι του Μπέργκουις στο 18′ και τους Γιούνγκ Μπόις να διαμορφώνουν το τελικό 1-1 με τον Σπίελμαν στο 71′.

Βαθμολογία:

1) Γιούνγκ Μπόις 7 (6-4)

2) Ρέιντζερς 7 (5-3)

3) Φέγενορντ 4 (3-4)

4) Πόρτο 4 (3-6)

8ος όμιλος

Η Εσπανιόλ διέλυσε τη Λουντογκόρετς με 6-0, βρισκόμενη με το ενάμισι πόδι την επόμενη φάση του Europa League.

Σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν οι Μελέντο στο 4′, Μαρμόλ στο 19′, Βάργκας στο 36′ με πέναλτι, Καμπουθάνο στο 52′, Πεντρόσα στο 73′ και Φερέϊρα στο 76′.

Η Λουντογκόρετς τελείωσε το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές (Φόρστερ 12′, Γκοράλσκι 35′).

Στο άλλο ματς του ομίλου, Φερεντσβάρος και ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα.

Βαθμολογία:

1) Εσπανιόλ 10 (10-1)

2) Λουντογκόρετς 6 (8-8)

3) Φερεντσβάρος 5 (2-4)

4) ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 (1-8)

9ος όμιλος

Μεγάλη νίκη πήρε η Γάνδη στη Γερμανία κόντρα στη Βόλφσμπουργκ με το εμφατικό 1-3, ανεβαίνοντας στη πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε με τον Βίκτορ στο 20′, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γάνδη κατάφερε να πετύχει 3 γκολ, πρώτα με τον Γιάρεμτσουκ στο 50′, έπειτα με τον Ντεπουάτρ στο 65′ και τέλος με τον Νγκάτζουι στο 76′.

Παρόλο που προηγήθηκε με 0-2 (Καζρί 24′ με πέναλτι, Καμαρά 72′), η Σεντ Ετιέν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αλεξάντρια.

Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν στα τελευταία λεπτά, πρώτα με τον Μπεζμπορόντκο στο 84′ και έπειτα με Ζαντεράκα στο 90+1′.

Βαθμολογία:

1) Γάνδη 8 (9-6)

2) Βόλφσμπουργκ 5 (7-7)

3) Σεντ Ετιέν 3 (6-7)

4) Αλεξάντρια 3 (5-7)

10ος όμιλος

Η Γκλάντμπαχ κατάφερε να νικήσει στη Γερμανία τη Ρόμα με 2-1, μπαίνοντας δυναμικά στην υπόθεση πρόκριση.

Ο Φάζιο, ο οποίος πέτυχε αυτογκόλ στο 35ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ του αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει για τους Ρωμαίους σε 1-1 στο 64′.

Η Γκλάντμπαχ ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, μιας και ο Τουράμ στο 90+5′ πέτυχε το νικητήριο γκολ για τη Γερμανική ομάδα.

Την νίκη της Γκλάντμπαχ εκμεταλλεύτηκε εν πολλώ η Μπασακσεχίρ, κερδίζοντας με 0-3 τη Βόλφσμπεργκερ, ανεβαίνοντας αυτή στη πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Κριβελί πέτυχε τα 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του (84′, 87′), προτού ο Βίσκα ανοίξει το σκορ με πέναλτι στο 73′).

Βαθμολογία:

1) Μπασακσεχίρ 7 (5-5)

2) Γκλάντμπαχ 5 (4-7)

3) Ρόμα 5 (7-4)

4) Βόλφσμπεργκερ 4 (5-5)

11ος όμιλος

Νίκη πρόκριση πέτυχε η Μπράγκα, επικρατώντας εντός έδρας της Μπεσίκτας με 3-1.

Ο Παουλίνιο έκανε το 1-0 στο 14′, με το Μπόιντ να ισοφαρίζει στο 29′.

Ο Παουλίνιο όμως, ήταν σε καλή μέρα και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1 στο 37′.

Η Μπεσίκτας έμεινε στο τέλος του ημιχρόνου με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λενς με απευθείας κόκκινη.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Εντουάρντο στο 81′.

Μεγάλη νίκη πήρε και η Γούλβς νικώντας τη Σλόβαν Μπρατισλάβας με 1-0.

Μολονότι ο Νέβες έχασε πέναλτι στο 51′, οι Λύκοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Χιμένεθ στο 90+2′.

Βαθμολογία:

1) Μπράγκα 10 (8-4)

2) Γούλβς 9 (4-2)

3) Σλόβαν Μπρατισλάβας 4 (7-7)

4) Μπεσίκτας 0 (4-10)

12ος όμιλος

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας της Παρτιζάν στο Ολντ Τράφορντ με 3-0.

Στο 22’ο Γρκίνγουντ άνοιξε το σκορ για τους Κόκκινους Διαβόλους, με τον Μαρσιάλ να κάνει το 2-0 στο 33′.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ράσφορντ στο 49′.

Στο άλλο παιχνίδι, η Άλκμααρ φιλοδώρησε με 5 γκολ την Αστάνα στο Καζακστάν.

Μάλιστα, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής της Άλκμααρ, Χατζιδάκος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

Τα υπόλοιπα γκολ σημειώθηκαν από τους Μποαντού (29′, 77′), Μίντζο (52′), Ιντρίσι (57′).