Εθνικός-Μοσχάτο 2-1: Παραμονή μέσω… άσπρης βούλας!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Εθνικός στο Ελ Πάσο επί του Μοσχάτου με 2-1, παίρνοντας μάλιστα το τρίποντο με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν που δείχνει οτι είναι σε καλό φεγγάρι την κατάλληλη χρονική στιγμή.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, με το Μοσχάτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές και τον Εθνικό με 10.

Επίσης, με τη νίκη αυτή, ο Εθνικός βρέθηκε μετά από αρκετό καιρό στη ζώνη της παραμονής με 31 βαθμούς, προσπερνώντας το Κερατσίνι, το οποίο ηττήθηκε από την Κηφισιά εκτός έδρας με 2-1. Το Κερατσίνι έχει 29 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, το Μοσχάτο έχει 35 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση, έχοντας πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης, κάτι το οποίο φαίνεται και από την ανακοίνωση που εξέδωσε στα Social Media.

Το παιχνίδι

Το Μοσχάτο μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο πρώτο τέταρτο.

Στο 13ο λεπτό, ο Κορνελάτος έκανε το 0-1 για το Μοσχάτο.

Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, η ομάδα του Βασίλη Σπάθα θα μπορούσε να κάνει κι άλλα γκολ, κυρίως με τον Ψυχογιό, αλλά τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Στην επανάληψη, και ειδικότερα στο 56‘, το Μοσχάτο έμεινε με 10 παίκτες, με τον Κατίδη να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 68ο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι, με τον Ρέτζο να ανατρέπει τον Τριμμάτη, παίρνοντας κι αυτός τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας το Μοσχάτο για το τελευταίο εικοσάλεπτο με 9 ποδοσφαιριστές!

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Τριμμάτης ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κακοσαίο, με τον νεαρό τερματοφύλακα να κρατάει το Μοσχάτο μπροστά.

Ο Εθνικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά το γκολ του Τριμμάτη στο 82ο λεπτό καταλογίστηκε ως όφσαιντ.

2 λεπτά αργότερα, ακόμη ένας ποδοσφαιριστής αποχώρησε από το παιχνίδι, αυτή τη φορά όμως από τη πλευρά των γηπεδούχων, μιας και ο Νταούλιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Η πίεση του Εθνικού έπιασε τόπο στο φινάλε, αρχής γενομένης στο 87ο λεπτό, όταν ο Ευαγγέλου έκανε το   1-1.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Πεχλιβανίδη να πετυχαίνει ένα από τα κρισιμότερα γκολ της χρονιάς, καθώς αυτή η νίκη μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για την προσπάθεια που καταβάλλουν οι ”κυανόλευκοι” για παραμονή στη Γ’ Εθνική.

Εθνικός (Μουράτ Σεροπιάν): Πάντος (32′ λ.τρ. Χαλκίδης), Νταούλιας, Σκεντεράϊ, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Λώλος (65′ Πεχλιβανίδης), Γκέτσι, Παυλής (46′ Ντράγκας), Τριμμάτης, Λαζαρίδης (77′ Πετρόπουλος), Τσιντώνης.

ΑΕ Μοσχάτου (Βασίλης Σπάθας): Κακοσαίος, Σταύρου, Ζιώγας, Μπέρτσος, Ρέτζος, Κατίδης, Ψυχογιός, Βινίσιους (98′ Γαβαλάς), Κορνελάτος, Πασαλίδης (75′ Μπιλίμπασι), Ζελέκου (58′ Νιζάμης).

Δείτε τους πανηγυρισμούς του Εθνικού, μέσα από το βίντεο που κατέγραψε το επίσημη σελίδα της ομάδας στο Facebook: