Εθνικός-Κερατσίνι 1-1: Όλα ανοιχτά!

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Εθνικός Πειραιά και Κερατσίνι στο γήπεδο Σταύρος Μελισσουργός στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πειραιά.

To παιχνίδι

Ο Εθνικός κατάφερε από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Τριμμάτη στο 10ο λεπτό με ωραίο σουτ.

Σταδιακά όμως, η ομάδα του Κερατσινίου ισορρόπησε το ματς, ζητώντας μάλιστα πέναλτι σε μία φάση με τον Σάμαρη στο 19′.

Στο 31′, ο Καρέλης έβγαλε τη σέντρα, ο Ντιρμίσι έπιασε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Πάντο.

Ο Εθνικός είχε και αυτός τις στιγμές του για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά οι προσπάθειες των Τριμμάτη στο 22′ και Νταούλια στο 40′, κατέληξαν στον Κούμπουλα.

Καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να φανταστεί το Κερατσίνι, καθώς ισοφάρισε με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Πιο συγκεκριμένα, στο 47′ ο Ντιρμίσι έκανε το πλάσε, με τη μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα του Εθνικού, κάνοντας το 1-1.

Το Κερατσίνι λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή προς το τέλος του αγώνα, αλλά η μπάλα του γύρισε τη πλάτη.

Πρώτα στο 78′ με τον Καρέλη, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Εθνικού και έπειτα στο 90΄ με τον Ντιρμίσι να κάνει το σουτ μετά από τακουνάκι του Χατζησοφρωνίου, το οποίο απομάκρυνε ο Πάντο.

Τίποτα παραπάνω δεν συνέβη στην αναμέτρηση, με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Εθνικός Περαιά (Μουράτ Σεροπιάν) Πάντος, Νταούλιας, Ζούπα, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου (67′ Γκέτσι),Σκεντεράι, Αυλωνίτης (79′ Πολίτης), Δημητρίου (46′ Πεχλιβανίδης), Τσιάβας, Τριμμάτης, Ξαγοράρης (46′ Παυλής).

Κερατσίνι (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος) Κούμπουλα, Γκουριώτης, Καρέλης (87′ Ισμαήλ), Καλιακούδας, Αγγελάκης, Χατζησοφρωνίου, Ντιρμίσι, Χαρίτος, Σάμαρης (46′ Μπεσού), Κόστα, Κόττας (46′ Μηλιώτης).