Εθνικός-Άγιος Ιερόθεος 1-2: Μαχαιριά!

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Άγιος Ιερόθεος μέσα στο ”Ελ Πάσο”, επικρατώντας του Εθνικού Πειραιά με 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’Εθνικής.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι φιγουράρουν στη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, ο Εθνικός βρίσκεται για ακόμη μία φορά στη ζώνη του υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα στη 10η θέση με 18 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Στην αρχή του παιχνιδιού, δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Εθνικό τελικά να γίνεται αυτός που σημείωσε τη πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα.

Ειδικότερα, στο 22ο λεπτό, ο Τριμμάτης και ο Λαζαρίδης σούταραν από το ύψος της μικρής περιοχής, με τους αμυντικούς του Αγίου Ιερόθεου να διώχνουν τη μπάλα, προτού αυτή περάσει τη γραμμή.

Στο 32′, ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.Ο Γκέτσι ανετράπη στη μεγάλη περιοχή, με τον Λαζαρίδη να εκτελεί την εσχάτη των ποινών, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα, δημιουργώντας τη πρώτη καλή στιγμή.

Στο 47ο λεπτό, ο Τριμμάτης έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα όμως να πέρνα λίγο άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άγιος Ιερόθεος κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Σκόρερ των φιλοξενούμενων χρίστηκε ο Κράσι, με τον Εθνικό να διαμαρτύρεται για φάουλ στον Κατσούλη στην αρχή της φάσης.Μάλιστα, αμέσως μετά πέρασε ως αλλαγή, μιας και δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα, με τον Χαλκίδη να παίρνει τη θέση του.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, είτε με τον Τριμμάτη (56′), είτε με τον Πετρόπουλο (58′), δίχως όμως επιτυχία.

Η μεγάλη ανατροπή του Αγίου Ιερόθεου ολοκληρώθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από μια στημένη φάση, ο Ηλιάδης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού, δίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο στην ομάδα του.

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Κατσούλης (48′ Χαλκίδης), Νταούλιας, Λώλος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Δημητρίου (90′ Ξαγοράρης), Γκέτση, Διάκος (37′ Παυλής), Πετρόπουλος, Λαζαρίδης, Τριμμάτης (75′ Ντάγκρας).

Άγιος Ιερόθεος (Ισίδωρος Σταυριανός): Ρουμπής, Σιμάκου, Αποστόλου, Μεταλινός, Τσατσαρής, Μουκίδης Β., Ντάφλας (82′ Κομνηνός), Μπατής, Κράσι (90′ Μουκίδης Γ.), Χατζηστάμου (64′ Τσερκώνης), Νομικός (73′ Ηλιάδης).

Πηγή φωτογραφίας: ethnikosfc.org