Eθνική ομάδα πόλο: Πάλεψε και τα έδωσε όλα αλλά δεν τα κατάφερε….φουλ τώρα για το χάλκινο

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, γνώρισε την ήττα με 11-10 από την Ιταλία με και πλέον θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στην Βουδαπέστη.

Η Εθνική πόλο των ανδρών, πάλεψε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Ιταλία, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Πλέον, το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου, θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο, με τον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία – Κροατία.

Το ματς

Νευρικό, ήταν το πρώτο τρίλεπτο του ημιτελικού, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Η Ιταλία, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με τον Ντόλτσε από τα αριστερά.

Η Ελλάδα απάντησε άμεσα και με τον Καλογερόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 1-1.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του οκταλέπτου, και με παίκτη παραπάνω, η Ιταλία πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Κανέλα.

Η Εθνική, δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της δόθηκαν για να ισοφαρίσει, με την Ιταλία να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Γκράτα.

Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω, η Ελλάδα βρήκε δίχτυα με τον Βλαχόπουλο, μειώνοντας σε 3-2.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ωστόσο, είχαν και πάλι απάντηση, αυτή την φορά με τον Μπρούνι, ο οποίος διαμόρφωσε το 4-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Με καλό ρυθμό μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική, η οποία με δύο τέρματα, ένα του Βλαχόπουλου και ένα του Φουντούλη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ιταλία, άργησε, αλλά κατάφερε να απαντήσει σημειώνοντας 2 τέρματα από την περιφέρεια, με τους Πρεστσιούτι και Ντι Σόμα να διαμορφώνουν το 6-4. 20” πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Εθνική κυκλοφόρησε εξαιρετικά την μπάλα και με τον Νικολαΐδη να σκοράρει αρκετά μείωσε στο 6-5 που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά, αρκετά γρήγορα στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Γεννηδουνιά να σκοράρει το πρώτο του τέρμα, μετά από τρεις χαμένες ευκαιρίες.

Έκτοτε και για περίπου δύο λεπτά, οι άμυνες κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές τις πισίνας.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, με τον Τζωρτζάκο να κρατάει αλώβητη την ελληνική εστία για παραπάνω από 5 λεπτά.

Η Ιταλία, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Ντι Φούλβιο, ο οποίος διαμόρφωσε το 7-6.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, η Ιταλία πήρε αέρα τριών τερμάτων (9-6) με τους Πρεστσιούτι και Ντόλτσε, ”αγκαλιάζοντας” την νίκη.

Η Εθνική, αρνούνταν να παραδοθεί και ”απάντησε” με ένα δικό της 2-0 σερί με τους Κάκαρη και Καλογερόπουλο να σκοράρουν.

Η ”σκουάντρα αντζούρα” με τον Ντόλτσε που ήταν σε εξαιρετική μέρα προηγήθηκε ξανά με αέρα δύο τερμάτων, 10-8. 1,50΄πριν το φινάλε του παιχνιδιού, η Ελλάδα με τον Γεννηδουνιά να σημειώνει ένα δύσκολο τέρμα, μείωσε σε 10-9 και έδωσε ελπίδες στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο Ντι Φούλβιο, με ένα δύσκολο σουτ από την περιφέρεια, διαμόρφωσε το 11-9 και χάρισε την πρόκριση στην Ιταλία. Το μόνο που κατάφερε η Ελλάδα, ήταν να μειώσει σε 11-10 με πέναλτι του Βλαχόπουλου.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 1-1, 4-4