Έσωσε την παρτίδα στο 90′ ο ΟΦΗ

Παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ, οι Κρητικοί κατάφεραν και ισοφάρισαν στην εκπνοή του αγώνα, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από τους “Ζωσιμάδες”.

Τι κι αν προηγήθηκε μόλις στο 19ο λεπτό; O ΠΑΣ Γιάννινα δεν άντεξε στην πίεση του αξιόμαχου ΟΦΗ, δεν διατήρησε το προβάδισμά του και ισοφαρίστηκε στο 90′ μετά από εξαιρετικό τέρμα του Ντιουσέ, στην αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Super League.

O αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΣ να είναι αυτό που απείλησ επρώτος. Ο Μανδάς έκανε το λάθος, έδωσε την μπάλα στους Ηπειρώτες, με τον Μορέιρα να σουτάρει και τον κίπερ των Κρητικών να αποκρούει και να σώζει. Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα, με τον Μπαλογιάννη, να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Γκερέρο να απειλήσει, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πριόρ.

Στο 19ο λεπτό, ο ΠΑΣ βρήκε το τέρμα που έψαχνε από τα πρώτα λεπτά. Ο Παμλίδης τροφοδότησε τον Μορέιρα εκείνος τον Ροσέρο, ο οποίος ήταν σε θέση βολής, έβαλε όμορφα το πόδι του και έγραψε το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Κρητικοί αντέδρασαν άμεσα, ο Ντίκο, βρήκε τον Μπαλογιάννη, ο οποίος επιχείρησε να σουτάρει από δύσκολη γωνία, με τον Πριόρ να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 33ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Λάρσον γέμισε από τη δεξιά πλευρά, ο Μπαλογιάννης βρήκε όμορφα με το κεφάλι, όμως ο πορτιέρε των Ηπειρωτών, απέκρουσε δύσκολα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε με δυνατό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, όμως καμία δεν κατάφερε να βρει τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “φιλοξενούμενοι” μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν, προσπαθώντας να απειλήσουν από νωρίς, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 48′ από του σουτ του Τοράλ, που όμως απέκρουσε ο Πριόρ. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με τον Ροσέρο να βρίσκεται σε θέση βολής, χωρίς όμως να μπορεί να τελειώσει τ φάση.

Στο 56′ ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι Κρητικοί με εξαιρετική ομαδική συνεργασία, βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντουρμισάι έδωσε στον Γκερέρο, εκείνος στον Τοράλ, ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, για το 1-1.Οι “φιλοξενούμενοι” ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, ειδικά μετά την επίτευξη του τέρματος, έχοντας την κατοχή και δημιουργώντας επιθέσεις για να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι. Στο 77ο λεπτό όμως, ο ΠΑΣ, βρήκε τέρμα, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα. Ο Μπαλάν, ο οποίος έιχε περάσει μόλις 3′ λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ο ΟΦΗ βρήκε το τέρμα που έψαχνε για να πάρει την ισοπαλία και τον έναν βαθμό. Ο Ντιουσέ, με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Πριόρ, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Γκολ: 19′ Ροσέρο, 77′ Μπάλαν / 56′ Τοράλ, 90′ Ντιουσέ

Κίτρινες: 44′ Καραχάλιος / –

ΠΑΣ Γιάννινα: Πριόρ, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Μορέιρα(88′ Μπαγαλιάνης), Τζίμας(74′ Μπάλαν), Ροσέρο, Παμλίδης(64′ Ριένστρα)

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής(80′ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Περέα(80′ Καμάου), Μεγιάδο, Τοράλ(71′ Ντιουσέ), Λάρσον, Ντίκο(30′ Ντουρμισάι), Γκερέρο