«Έσφιξε» την άμυνα η ΑΕΚ και πήρε το πρώτο «διπλό» της χρονιάς στην Νίκαια.

Η ΑΕΚ, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο κόντρα στον Ιωνικό, τρέχοντας ένα επιμέρους 23-5, ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και πήρε το πρώτο της «διπλό» στην χρονιά κερδίζοντας με 65-59.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εύστοχες προσπάθειες το παιχνίδι, ωστόσο ο ρυθμός του αγώνα και οι άμυνες δεν επέτρεψαν το σκορ να πάει σε υψηλά επίπεδα. Τη διαφορά για τον Ιωνικό την έκαναν τα τρίποντα. Ένα από αυτά ήταν του Κολοβέρου, ο οποίος στα μισά της πρώτης περιόδου έφερε το νταμπλ σκορ (10-5) για τους γηπεδούχους. Οι Τζέρμαν και Μουσταφά βοήθησαν τους Νικαιώτες να διατηρούν ένα προβάδισμα έξι πόντων (15-9) μέχρι και το 7ο λεπτό. Η είσοδος του Παππά ήταν ευεργετική για την ΑΕΚ, με την «Ένωση» να μειώνει δύο φορές σε απόσταση ενός σουτ (15-13 και 18-15). Ωστόσο, ο Ιωνικός πέτυχε πέντε πόντους στα τελευταία 34’’ και μπόρεσε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +8 (23-15).

Γρήγορα 7-0 της ΑΕΚ στην έναρξη της 2ης περιόδου με τον Γκρίφιν να κάνει ένα φανταστικό κάρφωμα και να μειώνει στο πόντο (23-22). Η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνα της και ένα 2-10 αλλά ο Τζέρμαν παρέμενε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της (28-27). Καλή κυκλοφορία της μπάλας από την Ένωση και σωστές επιθέσεις της επέτρεψαν να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να ελέγχει τον αγώνα (28-35) με τον Γκρίφιν να έχει πάρει την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Γέλοβατς που αποχώρησε. Με τον Κολόμ να οργανώνει μαεστρικά, η ΑΕΚ έκανε το καλύτερο της δεκάλεπτο για φέτος, κρατώντας τον Ιωνικό σε μόλις 5 πόντους ενώ εκείνη σκόραρε 23 (28-38).

Ο Ανγκόλα ξεκίνησε πολύ ζεστός το δεύτερο ημίχρονο και με 8 προσωπικούς πόντους εκτίναξε για πρώτη φορά την διαφορά στους 14 (32-48). Με σφυρίγματα-εφευρέσεις της Τσαρούχα, ο Ιωνικός έμεινε στο παιχνίδι και μείωσε την διαφορά (39-50). Μετά από το εκρηκτικό πρώτο πεντάλεπτο η ΑΕΚ έχασε τον ρυθμό της επιθετικά και είχε κακές επιλογές μα αποτέλεσμα ο Ιωνικός να μαζέψει την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (43-52)

Η ψυχολογία ξανά στα ύψη για τους γηπεδούχους και με τον κόσμο να… ζεσταίνεται και πάλι, το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Νίκαια στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, που άρχισε με 6-0 και έγινε το 49-52 στο 31’. Ο Τζέρμαν ενεργοποιήθηκε ξανά, αφού λειτουργούσε πριν η άμυνα κλείσει πάνω του και ο Γκιουζέλης με τρίποντο έφερε το ματς στους δύο (57-59), με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος. Αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και στέρησε από τον Ιωνικό ένα μεγάλο comeback ήταν η άμυνα της ΑΕΚ, η οποία λειτούργησε εξαιρετικά στο τέλος, όπως και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς πόντο από το 35′ μέχρι και τα 24” πριν το τέλος κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» έφθασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 9, Κολοβέρος 7, Τζέρμαν 24, Χουγκάζ 2, Γόντικας 2, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 3, Όουενς 2, Μούρτος, Αθηναίου 5, Γκιουζέλης 5.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ , Σαξιώνης, Ανγκόλα 15, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 4, Γέλοβατς 7, Παππάς 7, Γκρίφιν 14, Φλιώνης 4, Μαυροειδής, Βαουλέτ , Χάμερ 12.