Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 78-73: Αδικαιολόγητος ο ΠΑΟ!

Αδίκησε τον εαυτό του ο Παναθηναϊκός στο ματς της 23ης αγωνιστικής της Euroleague κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Αν και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με μια διαφορά 11 πόντων υπέρ του, κατάφερε να χάσει τον αγώνα μέσα από τα χέρια του σημειώνοντας  την 2η σερί ήττα του.

Ο αγώνας:

Από την αρχή του ματς και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός είχε πολύ θετική παρουσία στο γήπεδο και με οδηγούς Παππά και Παπαπέτρου ο οποίος στα πρώτα 6 λεπτά είχε σημειώσει 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, κατάφερε να βρεθεί στο +12.

Τα επόμενα δέκα λεπτά ήταν καταστροφικά για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο η οποία ήταν εξαφανισμένη σε άμυνα και επίθεση και δεν έχασε μόνο τη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου αλλά κατάφερε να βρεθεί και πίσω στο σκορ! (38-35) Αξίζει να επισημανθεί πως ο ΠΑΟ στην δεύτερη περίοδο σούταρε με ένα τραγικό 19% εντός πεδιάς (3/16)!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ”Πράσινοι” άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους και σιγά σιγά μπόρεσαν να χτίσουν και πάλι διαφορά ασφαλείας, θυμίζωντας τον Παναθηναϊκό του πρώτου δεκαλέπτου. Το τελικό σκορ της 3ης περιόδου ήταν 46-57 και η ομάδα της Αθήνας έμοιαζε αποφασισμένη να πάρει μια σημαντική για την πορεία της νίκη.

Στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου τα πράγματα έβαιναν ομαλώς, με τις 2 ομάδες να έχουν σκοράρει από 2 πόντους η καθεμία και το προβάδισμα του Παναθηναϊκού να βρίσκεται ακόμη στους 11. Στα επόμενα 5 λεπτά το δίδυμο Στίματς-Περπέρογλου εκτέλεσε τον ΠΑΟ βάζοντας 17 πόντους και βοηθώντας τον Ερυθρό Αστέρα να επανέλθει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει 4 λεπτά πριν τη λήξη(65-65).

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά 71-73, όμως ο mvp του αγώνα Κέβιν Πάντερ με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για άλλη μια φορά. Στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα ο Τζένκινς έκλεψε τη μπάλα από τον Φριντέτ ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, όμως η απόφαση των διαιτητών είχε παρθεί η κατοχή δόθηκε στο Βελιγράδι. Ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στην ακόλουθη φάση και ο Μπίλι Μπάρον αστόχησε σε μία από τις 2 βολές αφήνοντας περιθώρια στους ”Πράσινους”. Το παιχνίδι έληξε με το άστοχο τρίποντο του Τόμας στην επόμενη επίθεση και τις εύστοχες βολές του Πάντερ 3 δεύτερα πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει στην 6η θέση όμως η ήττα αυτή θα του στοιχίσει καθώς βλέπει πλέον τις ελπίδες του για τετράδα να εξανεμίζονται.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73