Ερμής Κορυδαλλού-Φαληρικός 1-2: Το πήρε στο τέλος!

Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Φαληρικός έφυγε με το διπλό από τον Κορυδαλλό, επικρατώντας με 1-2 του Ερμή με κεφαλιά του Σταθάρα στο τέλος του αγώνα. 3 στα 3 για τον Φαληρικό, πρώτη ήττα για τον Ερμή για φέτος.

Το παιχνίδι

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή. Από τη μία ο Φαληρικός λίγο έλειψε να κάνει το 0-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Σπαχίου πρόλαβε τη μπάλα προτού περάσει τη γραμμή.

Ο Ερμής απάντησε με ένα σουτ του Μανωλάκου, αλλά ο Γραίος απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Στο 22ο λεπτό ο Φαληρικός έκανε το 0-1 με κεφαλιά του Μαριόλη έπειτα από κόρνερ.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να κάνουν το 0-2, αλλά ο Σπαχίου πρόλαβε τον Μαριόλη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Φαληρικός έχασε ακόμη μία ευκαιρία με τον Πέρο, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μέχρι την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Φαληρικό να ελέγχει το παιχνίδι χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, ενώ ο Ερμής δεν έδειχνε ικανός να βάλει το γκολ της ισοφάρισης.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ερμής πέτυχε γκολ, αλλά ο επόπτης το καταλόγισε ως όφσαιντ.

Στο 55ο λεπτό, ο Φαληρικός έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Σπαχίου, αλλά το σουτ του Λοϊζίδη έφυγε άουτ.

Στο 57ο λεπτό του αγώνα, ο Ερμής έκανε το 1-1. Ο Καστρίτης έκανε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ο αγώνας εξελίχθηκε με κάποια μακρινά σουτ του Ερμή και με τον Φαληρικό να απειλεί κυρίως με στατικές φάσεις. Καμία όμως από τις δύο δεν έκανε τη φάση που θα την έβαζε μπροστά. Ακόμη, υπήρξαν αρκετές διακοπές με αποτέλεσμα να διακόπτεται αρκετές φορές η ροή του αγώνα..

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης μετά από σκληρό μαρκάρισμα σε ποδοσφαιριστή του Ερμή, υπήρξε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα να υπάρξει αποβολή του Μπάκα με δεύτερη κίτρινη. Τα πράγματα όμως δεν ηρέμησαν, καθώς υπήρξαν εκτεταμένα επεισόδια μεταξύ των παικτών, αλλά και του τεχνικού τιμ των δύο ομάδων, με αποκορύφωμα την αποβολή του Πέρου ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο. Τελικά οι ψυχραιμότεροι ηρέμησαν τους πιο ένθερμους.

Ένα λεπτό αργότερα μετά την αναστάτωση, και πιο συγκεκριμένα στο 87′ ο Φαληρικός έκανε το 1-2! Μετά από πλάγιο προς τη μεγάλη περιοχή, ο Σταθάρας πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις ο Ερμής έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2. Ο Μανωλάκος έκανε την προβολή μετά από σέντρα, αλλά ο Γραίος έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του η οποία ήρθε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Ερμής Κορυδαλλού (Σπύρος Κουνέλης): Σπαχίου, Στιβακτάκης, Αντωνίου, Ζίου, Σαλάτας, Καστρίτης, Σιδηρόπουλος (Κυρίτσης 73′), Γιαννακόπουλος, Παναγάκος, Μανωλάκος, Πρεβόλης (Μπέγκα 75′).

Φαληρικός (Δημήτρης Γιαννούλης): Γραίος, Αρώνης, Σταθάρας, Μπάκας, Μπουζάλι, Καλέργης, Πέρος (Μάρκου 56′), Λοϊζίδης (Μελαμπιανάκης 65′), Μαριόλης, Μιτσάνι, Ντερ Κρικοριάν (Κεκάκος 70′).

Διαιτητές: ΓΙΑΝΝΑΡΑΚΗΣ Ι., ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Τ., ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ.

Κάρτες: Στάυρου (διαμαρτυρία), Μπάκας, Πέρος.