Ερμής Κορυδαλλού-Αμπελακιακός 1-4: Επίδειξη δύναμης!

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Αμπελακιακός, ο οποίος επικράτησε στον Κορυδαλλό τον Ερμή, με το εμφατικό 1-4, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Πειραιά.

Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Τάσση βρίσκεται σχεδόν με τα 2 πόδια στον τελικό του θεσμού, μιας και θα πρέπει να ”αυτοκτονήσει” στον επαναληπτικό για να μην βρεθεί εκεί.

Το παιχνίδι

Ο Αμπελακιακός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ σχετικά νωρίς και πιο συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Οντιαμπό.

Στο 25ο λεπτό της συνάντησης, η ομάδα της Σαλαμίνας λίγο έφτασε να κάνει 2 τα τέρματά της, αλλά ο Κοκλιώτης δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Κοκλιώτης, το έκανε ο Σταφσουλάι ένα λεπτό αργότερα, βάζοντας ισχυρές βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει και το πέτυχε στο 35′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλόφωνου, ο οποίος ανετράπη από τον Κοκλιώτη.

Παρότι η ομάδα του Σταύρου Τζαναβάρα, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στο 80ο λεπτό μείωσε στο σκορ, δεν κατόρθωσε να πετύχει το κάτι παραπάνω.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε άλλα 2 γκολ, λιγοστεύοντας ακόμη περισσότερο τις ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό.

Στο 58ο λεπτό, ο Στασφουλάι με ωραίο σουτ έκανε το 1-3, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Το κερασάκι στη τούρτα το έβαλε ο Τσαγκάρης με σουτ κεραυνό, ολοκληρώνοντας τον μεγάλο θρίαμβο για την ομάδα του.

Ερμής Κορυδαλλού (Σταύρος Τζαναβάρας) : Μπουλούμπασης, Μικρούλης( 36’ Ομάρ) , Σκόνδρας( 66’ Αντωνίου) , Θεοδωρόπουλος, Καραγιάννης( 67’ Κολοβός), Στακάι, Καλόφωνος, Μεσσήνης, Μανωλάκος, Θεοδοσίου(58’ Μαχμουτάι) Αλεξανδρής.

Αμπελακιακός (Χρήστος Τάσσης) : Καρνέσης, Μάρα, Λιάτος, Χαλούλος, Αφράτης, Σγούρδας, Τσαγκάρης, Κοκλιώτης( 72’ Μπούτσης) Σταφσουλάι( 82’ Τάσσης) , Ζώτο Κέρκι( 88’ Μπούζι) , Οντιαμπό ( 90’ Κεχαγιάς).