Επιβλητικός Τσιτσιπάς, “πέταξε” για τα ημιτελικά

Ο Έλληνας τενίστας ξεπέρασε και το εμπόδιο του Πολωνού, Χουμπέρτ Χουρκάτς, επικρατώντας με 2-0 σετ, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους “4” του διεθνούς τουρνουά, που διεξάγεται στην Αστάνα του Καζακστάν.

Στα ημιτελικά του Αστάνα Όπεν βρίσκεται ήδη ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στον Πολωνό, Χουμπέρτ Χουρκάτς (Νο 10 στον κόσμο), επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6(8), 6-3).

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, οι δυο τενίστες προσέφεραν μεγάλο θέαμα, καθώς κράτησαν το σερβίς τους και έφτασαν μέχρι το 6-6. Στο 7ο και στο 9ο γκέιμ, ο Έλληνας πρωταθλητής κόντεψε να πραγματοποιήσει το μπρέικ, αλλά ο Πολωνός είχε… διαφορετικά πλάνα. Μέχρι και στο “tie-break” ο Χουρκάτς δυσκόλεψε τον Τσιτσιπά μέχρι το τέλος, όπου ο Έλληνας πήρε το προβάδισμα με 10-8 μετά από ένα σετ που διήρκησε μια ώρα και επτά λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς (Νο. 6 της παγκόσμιας κατάταξης), “έσπασε” το σερβίς του Πολωνού και πήρε μεγάλο προβάδισμα. Αυτό του έδωσε ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια και κατέκτησε έτσι το δεύτερο σετ άνετα με 6-3, φτάνοτας σε μια σπουδαία νίκη, η οποία του δίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Αστάνα Όπεν.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον ημιτελικό, θα είναι ο Ρώσος, Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 9), ο οποίος νίκησε εύκολα τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό (Νο 51) με 6-1, 6-2.