Επιθετικό “ black out”και ήττα για τον Ολυμπιακό.

Η ήττα στέρησε  την ελπίδα να προλάβει την οκτάδα ο  Ολυμπιακός,  που ηττήθηκε  76-53   από την Αναντολού Εφές, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Ένας πολλά υποσχόμενος «πρόλογος» και 11-26 στο 10΄ υπέρ της ομάδας του Πειραιά δεν είχε συνέχεια στο «Σινάν Ερντέμ».

Τον διαδέχτηκε ένας παρατεταμένα οδυνηρός επίλογος, αρχικά από το επιμέρους σκορ 32-8 της Αναντολού Εφές στη 2η περίοδο και εν συνεχεία από την «ερυθρόλευκη» αντίδραση που δεν ήρθε ποτέ στο β΄ μέρος.

Mόνο 27 πόντους σημείωσαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και στα δύο τελευταία δεκάλεπτα!

Ο μόνος διψήφιος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 10 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ρεκόρ καριέρας αποτελούν για τον γκαρντ των «ερυθρόλευκων» οι 8 ασίστ.

Στην αγωνιστική επιστροφή του, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 9 πόντους.

Στο απόλυτο μηδέν έμεινε ο Γιώργος Πρίντεζης, 4 πόντους πέτυχε ο Σπανούλης και 7 ο Κώστας Σλούκας.

Χωρίς τους Άαρον Χάρισον και Κώστα Παπανικολάου είχε ταξιδέψει στην Πόλη ο Ολυμπιακός.

Πρώτος σκόρερ της Εφές αναδείχτηκε ο συνήθης ύποπτος Σέιν Λάρκιν, με 21 πόντους (4/8 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-14, ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 14-10 (έχει αγώνα λιγότερο) και… βλέπει οκτάδα!

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

Με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Έλις μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός και με πολυφωνία στην επίθεση (ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης, Έλις) ξέφυγε με  5-12 (+7).

Η Εφές μείωσε σε 9-12, με λύσεις από Μίτσιτς, Μόερμαν και Ντάνστον, αλλά η συνέχεια ήταν ένας «ερυθρόλευκος» μονόλογος.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, κράτησε την αντίπαλό του στα 3/7 δίποντα και 1/7 τρίποντα, την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν και με φρενήρη ρυθμό, είχαν σωστές επιθετικές επιλογές.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε επιμέρους σκορ 2-14, με τον Λαρεντζάκη να φτάνει τους 8 πόντους με 4 ασίστ, ενώ αυτός που εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, 11-26, ήταν ο Κώστας Σλούκας, έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Η απουσία του εξαιρετικού στην πρώτη περίοδο Λαρεντζάκη δεν φάνηκε απλά, αλλά στοίχισε στους Πειραιώτες που παρουσίασαν εικόνα συντριβής.

Μόλις 2 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του 2ου δεκαλέπτου πέτυχε ο Ολυμπιακός.

Οι Μπομπουά και Ντάνστον έφεραν αρχικά την ομάδα τους στο -11 (17-28), για να σημειώσει 9 διαδοχικούς πόντους (τους πρώτους το στο παιχνίδι) ο κορυφαίος παίκτης της Εφές, Σέιν Λάρκιν, για το 26-28.

Ο Τζέιμς Άντερσον έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Κωνσταντινούπολης (32-30).

Παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα, τουλάχιστον τη διαφορά, οι Μπεμπουά, Ντάνστον και Άντερσον «τρυπούσαν» με ευκολία την «ερυθρόλευκη» άμυνα, για το 43-34 του ημιχρόνου, μετά από επιμέρους σκορ 32-8 της Εφές στο 2ο δεκάλεπτο.

O Oλυμπιακός είχε 2 λάθη στην 1η περίοδο και 9 στο ημίχρονο!

Αν και βελτίωσε την άμυνά του εν συγκρίσει με το 2ο δεκάλεπτο και κράτησε την Εφές στους 15 πόντους στην 3η περίοδο, η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν… συνήλθε ποτέ!

Με 9 πόντους παραγωγικότητα σε αυτό το 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πειραιά δεν είχε τύχη απέναντι στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν.

Ακόμη και στα ριμπάουντ, κατάφερε να τον «πιάσει» η Εφές που ξέφυγε με +18, 56-38, για το 58-43 στο 30ο λεπτό, μετά από λύσεις των Τζένκις και Σπανούλη.

Το επιμέρους σκορ 18-10 οδήγησε στο τελικό 76-53.

Διαιτητές: Ρόμπερτ Λότερμοζερ (Γερμανία), Μάριο Μαϊκιτς (Σλοβενία) και Ούρος Νίκολιτς (Σερβία)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 21 (4), Μπεμπουά 11 (1), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπέι, Μούσα, Σανλί 2, Μοερμάν 5, Πλάις 2, Μίτσιτς 9 (2), Άντερσον 4, Ντάνστον 15, Σιμόν 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (2), Σπανούλης 4 (1), Σλούκας 7 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 9 (1), Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 4, Έλις 3, ΜακΚίσικ 7