Επιτέλους νίκη για τη Μίλαν! (vid)

Έχοντας μόλις μία νίκη και μία ισοπαλία στα τελευταία 6 παιχνίδια, η Μίλαν κέρδισε τη Σπαλ με 1-0 στο Σαν Σίρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σούσο!

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν αρκετές φάσεις, με τη πιο σημαντική να είναι το δοκάρι του Καστιγιέχο στο 13‘.

Από κει και πέρα, τα λάθη είχαν τον πρώτο λόγο, με τους Ροσονέρι να μην μπορούν να κάμψουν την αντίσταση της Σπαλ, η οποία είχε 16 γκολ παθητικό, μέχρι το σημερινό παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ήρθε το πολυπόθητο γκολ για τη Μίλαν.

Αρχικά, ακυρώθηκε γκολ του Ερναντέζ για οφσάιντ στο 47‘.

Στη συνέχεια όμως, ο Στέφανο Πιόλι αντικατέστησε τον Καστιγιέχο για τον Σούσο στο 57‘ ,ο οποίος έμελλε να είναι ο άνθρωπος του αγώνα.

6 λεπτά αργότερα, στο 63‘, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, δίνοντας βαθμολογική ανάσα στη Μίλαν (10η θέση με 13 βαθμούς) και κυρίως, ανακούφιση και ηρεμία.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερναντέζ, Ρομανιόλι, Μουσάκιο (Καλάμπρια 46′), Ντουάρτε, Κεσίε, Μπενασέρ, Πακέτα (Μποναβεντούρα 88′), Τσαλχάνογλου, Πίατεκ, Καστιγιέχο (Σούσο 57′).

Σπαλ (Λεονάρντο Σεμπλίσι): Μπερίσα, Κίονεκ, Βικάρι, Τόμοβιτς, Στρεφέζα (Παλόσκι 82′), Μουγκρία, Μισιρόλι (Βαλότι 71′), Κούρτιτς, Ρέκα (Σάλα 82′), Πετάνια, Φλόκαρι.