Ανατροπή κορυφής για τον Ιωνικό!

Ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Διαγόρα με 3-2, με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά!

Το παιχνίδι

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με τις 2 ομάδες να μην κάνουν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Όμως, στη πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, ο Διαγόρας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 16ο λεπτό, ο Διαγόρας βγήκε μπροστά, ο Γλυνός έκανε το πλασέ, με τον Κουρεμπίνη να αποκρούει, αλλά ο ποδοσφαιριστής του Διαγόρα πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ιωνικός προσπαθούσε να φτάσει στα καρέ του Τσέλιου, αλλά η σωστή αμυντική λειτουργία του Διαγόρα τον απέτρεπε από κάτι καλό.

Στο 30΄, ο Καλλέργης από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, κάνοντας τη πρώτη σημαντική φάση από πλευράς Ιωνικού.

Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ήταν μία κεφαλιά του Μουστάκη, η οποία πέρασε άουτ.

Έτσι, ο Διαγόρας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ, με τον Ιωνικό να μην δείχνει ικανός να πετύχει κάποιο τέρμα.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ο Ιωνικός μπήκε αποφασισμένα στο παιχνίδι και ισοφάρισε με σκόρερ τον Σμυρλή.

Στο 51ο λεπτό, ο ποδοσφαιριστής του Ιωνικού, έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά και με σουτ έκανε το 1-1.

Ο Διαγόρας όμως απάντησε 2 λεπτά αργότερα.

Μετά από μπαλιά, ο Κουρεμπίνης έκανε κακή έξοδο και ο Μπαρμπαρούσης σε κενή εστία έκανε το 1-2, παγώνοντας το γήπεδο της Νίκαιας!

Ο Ιωνικός προσπάθησε να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά με τον Καλογέρη στο 68΄, με σουτ έξω από τη περιοχή.

Οι προσπάθειες καρποφόρησαν τελικά στο 88΄ με σκόρερ τον Βλαχομήτρο, έπειτα από ωραία σέντρα του Μακρίδη.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 90΄, με σκόρερ τον Κρητικό, μετά από σουτ στη μεγάλη περιοχή, αφότου προηγήθηκε σύγχυση στην άμυνα του Διαγόρα μετά από σέντρα του Μακρίδη.

Ο Διαγόρας δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Ιωνικό να πετυχαίνει τη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, βρισκόμενος έτσι στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τα Τρίκαλα τους 16 βαθμούς.

Ιωνικός (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεμπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης (Καλογέρης 58΄), Παπουτσιογιαννόπουλος, Ιωάννου, Τιεντσέ (Μαρκίδης 71΄), Φουρλάνος, Μουστάκης, Σμυρλής (Βλαχομήτρος 66΄), Μάναλης.

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Ηλιάδης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Κέρη, Γλυνός, Μπέλερης, Μπουρλάκης (Παπαδόπουλος 74΄), Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης

Κάρτες: Κέρη, Μπέλερης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μακρίδης