Εντυπωσιακό 4-1 της Σίτι στο «Ανφιλντ».

Η Μάντσεστερ Σίτι  πήρε  την πρώτη της νίκη στο «Ανφιλντ» μετά από 18 ολόκληρα χρόνια με το εντυπωσιακό 4-1, για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Ο Αλισον Μπέκερ έκανε το  χειρότερο παιχνίδι της καριέρας του και «κρέμασε» τη Λίβερπουλ.

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ  έκανε δύο λάθη, προσφέροντας ουσιαστικά δύο γκολ, μέσα σε τρία λεπτά  στους Γκουντογκάν (73′) και Στέρλινγκ (76′), ενώ είχε ευθύνη και στο τέταρτο τέρμα, που πέτυχε ο Φιλ Φόντεν στο 83ο λεπτό.

Η Σίτι ήταν καλύτερη στο ματς , ενώ η Λίβερπουλ έμεινε δέκα βαθμούς πίσω από την κορυφή, ενώ κινδυνεύει ακόμη και να μείνει εκτός τετράδας και Champions League.

Οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να προηγηθούν με τον Γκουντογκάν, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 37΄, αλλά στο 49ο λεπτό ο Γερμανός μέσος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε με το εύστοχο πέναλτι του Σαλάχ (63′), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα κυριάρχησαν στο γήπεδο και με τη …βοήθεια του Αλισον, έφθασαν στη μεγάλη νίκη μέσα στο Λίβερπουλ.

Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε, ως αλλαγή, και ο Κώστας Τσιμίκας για τους γηπεδούχους.