Ένα βήμα πιο κοντά στη πρόκριση η Λειψία

Το πρώτο ματς για την φάση των 16 του Champions League μεταξύ Τότεναμ και Λειψίας ολοκληρώθηκε στο Λονδίνο με τη δεύτερη να παίρνει τη νίκη με 0-1 αλλά και το προβάδισμα για το δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς. Το εν λόγω παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 10/3 στο Redbull Arena όπου οι Γερμανοί δεν θα έχουν μόνο το πλεονέκτημα της νίκης με εκτός έδρας γκολ, αλλά και αυτό των χιλιάδων οπαδών τους που θα βρίσκονται εκεί.

Ο αγώνας:

Το ντέρμπι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τη Λειψία η οποία μέσα στο πρώτο ενάμιση λεπτό έκανε 4 φάσεις μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι από τον Ανχελίνιο αλλά και ένα πολύ επικίνδυνο σουτ του Βέρνερ από κοντά,το οποίο κατάφερε με κάποιο τρόπο να αποκρούσει ο Ουγκό Γιορίς.

Η πρώτη καλή φάση για τα ”σπιρούνια” ήρθε στο 8′,με ένα δυνατό σουτ από τον Στίβεν Μπέργκβαϊν που δεν κατάφερε όμως να περάσει από τον γκολκίπερ της Λειψίας.

Στο 35′ ο Τίμο Βέρνερ βρέθηκε ξανά απέναντι στον τερματοφύλακα της Τότεναμ όμως το σουτ του δεν ήταν αρκετό για να τον νικήσει.

Μέχρι και τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε προκύψει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 56′ δόθηκε πέναλτι υπέρ της Λειψίας, μετά το αντικανονικό μαρκάρισμα του Ντέιβις πάνω στον Λάιμερ. Ο Τίμο Βέρνερ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έγραψε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία εμφανίστηκε το 62′ όταν ο Σικ μετά από πάσα Ανχελίνιο έκανε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις όμως ο Γιορίς ήταν και πάλι εκεί για να σώσει τη Τότεναμ.

Οι δύο μεγαλύτερες φάσεις για τους γηπεδούχους έγιναν στο 73′ και στο 85′ από εκτελέσεις φάουλ του Λοσέλσο και του Λαμέλα αντίστοιχα, όμως δυστυχώς για τους ίδιους καμία από τις δύο προσπάθειες δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Τότεναμ: Γιορίς ,Οριέ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Φερνάντες (64′ Ντομπελέ), Γουινκς, Λοσέλσο, Άλι (64′ Λαμέλα), Μπεργκβάιν, Μόουρα.

Λειψία: Γκούλασι, Κλόστερμαν, Αμπαντού, Χάλστενμπεργκ, Μουκιέλε, Σάμπιτσερ, Λάιμερ (83′ Φόρσμπεργκ), Ανχελίνιο, Νκουνκού (74′ Χαϊντάρα), Σικ (77′ Πόουλσεν), Βέρνερ.