Έμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της πρόκρισης στο Κατάρ η εθνική που νίκησε 2-1 την Σουηδία (δείτε τα γκολ)

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε απόψε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, επικρατώντας μετά από μια μεστή και ψυχωμένη εμφάνιση με 2-1 της Σουηδίας στο ΟΑΚΑ για τον 2ο όμιλο και μείωσε στους 3 βαθμούς την διαφορά από την 2η θέση του ομίλου, ανανεώνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τζον Φαν Σιπ, μεταμορφωμένη προς το καλύτερο σε σύγκριση με την εμφάνιση την Κυριακή στο Κόσοβο, αξιοποίησε στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε τις λύσεις απέναντι στην επιθετικότητα των Σουηδών με σωστή αμυντική τακτική, αλλά και περίσσιο πάθος.
Τα γκολ για την Ελλάδα πέτυχαν ο Μπακασέτας στο 62΄ και ο Παυλίδης στο 75΄ (με τη βοήθεια του VAR), απέναντι στην Σουηδία που μείωσε στο 80΄ με τον Κουέισον, ενω είχε και δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Οι Σουηδοί απείλησαν πρώτοι μόλις στο 3΄ του αγώνα με σουτ στην κίνηση του Σβάνμπεργκ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στη συνέχεια οι διεθνείς μας αντέδρασαν, βγήκαν με αξιώσεις μπροστά και στο 12ο λεπτό ο Καράσεφ έδειξε πέναλτι για την Ελλάδα, για να πάρει εν τέλει πίσω την απόφαση μετά από (σωστή) υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Η ελληνική ομάδα, εν τω μεταξύ, είχε ξεπεράσει την αρχική ορμητικότητα της Σουηδίας και εφάρμοζε πολύ καλά το τακτικό πλάνο του Φαν Σιπ, ενώ η εξέδρα, που είχε κόσμο ύστερα από πάρα πολλούς μήνες, στήριζε διαρκώς την Εθνική.

Η Ελλάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 27ο λεπτό ο Παυλίδης με έξοχη ενέργεια βρέθηκε μόνος απέναντι στον Όλσεν έπιασε το σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σουηδός τερματοφύλακας.
Η εθνική μας λίγο πάντως έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ενστικτωδώς απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ίζακ. Στη φάση από την οποία προήλθε το κόρνερ, ο Ελληνας πορτιέρο απέκρουσε επίσης πολύ δύσκολα μακρινό σουτ του Σβάνμπεργκ!

Κόντρα στη ροή του αγώνα, και ενώ η Σουηδία είχε τον έλεγχο των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο, η εθνική μας ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 62ο λεπτό με ωραίο συνδυασμό ανάμεσα σε Δουβίκα και Μπακασέτα, ο οποίος μπήκε με αποφασιστικότητα στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά στη δεξιά γωνία του Όλσεν (1-0).
Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αντίπαλο μούδιασμα και δύο λεπτά αργότερα είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αλλά η κεφαλιά του Μπουχαλάκη σχεδόν άγγιξε το δοκάρι και πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά πάντως αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση με κοντινό σουτ του Κλάεσον που βρήκε το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου στο 67ο λεπτό, μια πολύ δύσκολη στιγμή για την εθνική μας ομάδα που πέρασε χωρίς συνέπειες.
Στο 75΄ο νεοεισελθών Τζόλης με έξοχη κούρσα από αριστερά μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Παυλίδη που απο κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Αρχικά ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφσάιντ, ωστόσο στον έλεγχο του VAR το γκολ κατακυρώθηκε!
Στο 80΄η Σουηδία ξαναμπήκε στο παιχνίδι, καθώς από δυνατό σου του Φόρσμπεργκ ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ασταθώς και από πολύ κοντά ο Κουέισον μείωσε σε 2-1.
Το τελευταίο δεκάλεπτο συν τα 8 συνολικά λεπτά των καθυστερήσεων εξελίχθηκαν σε ένα θρίλερ όπου η εθνική μας ομάδα, παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε από τους Σουηδούς, άντεξε και κράτησε το υπερπολύτιμο 2-1 που τη βάζει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ το 2022.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παυλίδης, Μπουχαλάκης – Κλάεσον, Χελάντερ

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Παυλίδης (90΄ Βρουσάι), Δουβίκας (72΄ Τζόλης).

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάννε Άντερσον): Όλσεν, Γιόχανσον (77΄ Κραφτ), Χελάντερ (88΄ Ντάνιελσον), Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Όλσον, Σβάνμπεργκ (65΄ Κουάισον), Κλάεσον (77΄ Κάρλσον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι (88΄ Τελίν), Ισάκ.

* Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε για την προσφορά του στην Εθνική και το ελληνικό ποδόσφαιρο ο Βασίλης Τοροσίδης. Η απονομή έγινε από τον τεχνικό που οδήγησε την Εθνική ομάδα στην κατάκτηση του Euro 2004, Ότο Ρεχάγκελ. Ο Τοροσίδης περάτωσε την καριέρα του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετρώντας 101 συμμετοχές και 10 γκολ σε 12 χρόνιΑ