Ελλάς Ποντίων-Καραβάς 3-3 (5-6 πέναλτι): Ματσάρα με νικητές του φιλοξενούμενους

Σ’ ένα εξαιρετικό από άποψη τερμάτων παιχνίδι, ο Καραβάς επικράτησε στα πέναλτι της Ελλάς Ποντίων με 6-5 για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Πειραιά. Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο των Οριζομύλων.

Η ομάδα του Λευτέρη Βασιλειάδη έκανε το 0-1 με σκόρερ τον Νικολόπουλο στο 21ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν 18 λεπτά αργότερα με τον Τσαγκάρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν κατάφερε να σπάσει την άμυνα της άλλης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση, στην οποία σημειώθηκαν 4 γκολ!

Πρώτη σκόραρε η Ελλάς Ποντίων πάλι με τον Τσαγκάρη στο 105′, κάνοντας την ανατροπή και παίρνοντας για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα.

Ο Καραβάς όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει με τον Σελμανάι στο 111′ και μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ με τον Λένγκα στο 116′. Η Ελλάς Ποντίων όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 119′ με τον Λουκά.

Και αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, τις έλυσαν στα πέναλτι. Εκεί, ο Καραβάς ήταν απόλυτα εύστοχος με 6 στις 6 εκτελέσεις (Ατματσίδης, Στρέφι, Μύρκος, Ντάφλας, Λίτσι, Σελμανάι), ενώ η Ελλάς Ποντίων αστόχησε σε ένα πέναλτι, αυτό του Τσιρκινίδη, ο οποίος νικήθηκε από τον Λέτσο με τον τερματοφύλακα του Καραβά να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του. Για την Ελλάς Ποντίων ευστόχησαν οι Τσαγκάρης, Τρίψας, Λουκάς , Μηλιώνης και Τζουμανάι.

Ελλάς Ποντίων (Νίκος Παπαρούνης): Σακελλαρίου , Μαρτίνος, Κοντοχρήστος( 109΄Τζουμανάι) , Γαλάνης, Μηλιώνης, Λουκάς Τσαγκάρης, Μπατής(98’ Αποστολόπουλος) , Τσιρκινίδης, Ηλιάδης Σ.( 61’ Τρίψας) , Ηλιάδης Κ.( 107’ Σιμονιάν).

ΑΟ Καραβάς (Λευτέρης Βασιλειάδης): Λέτσο, Στρέφι, Μύρκος, Λένγκα, Κορακιανίτης( 53’ Κερίμ) , Παπασπύρος(105’ Λίτσι ) , Νικολόπουλος(76’ Σελμανάι) , Ντάφλας, Καταβατής( 69’ Κιάφα) , Ατματσίδης, Χονδρουδάκης( 46 ‘ Μουρελάτος).\