Eλλάδα– Φινλανδία 2-1 με μπαλάρα και ανατροπή

Με την ίδια ενδεκάδα κατεβαίνει τελικά η Εθνική μας

Ελλάδα  Προπονητής: Τζον Φαν,τ Σχιπ – Βλαχοδήμος- Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, – Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος – Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος – Παυλίδης.

Η ενδεκάδα της Φινλανδίας: Προπονητής Μάρκου Κανέρβα- Γιόρονεν, Τοίβιο, Βαλσάνεν, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Σκούλερ, Βαλσάνεν, Σκραμπ, Καούκο, Ραϊτάλα

21.45  ΟΑΚΑ Κανάλι Open

Ξεκινάμε καλή επιτυχία 3¨ πρώτο σουτ απ΄π τον Γαλανόπουλο λίγο άουτ. Η Ελλάδα έχει κατοχή μπάλας και την υπεροχή.  20¨ η Φινλανδία εδώ και μερικά λεπτά έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, 23¨ισχυρό σουτ του Παυλίδη απόκρουση σε κόρνερ. Στον 27¨ τραγικό λάθος του Σταφυλίδη επιχείρησε ντρίμπλα αντί να γυρίσει πίσω την μπάλα με ασφάλεια στον Βλαχοδήμο με αποτέλεσμα να του κλέψει την μπάλα ο Πουκι και να πλασάρει άνετα τον Βλαχοδήμο ανοίγοντας το σκορ για την Φινλανδία 0-1.  Στο 34¨¨ κίτρινη κάρτα για τον Κουρμπέλη Στο 38¨ κεφαλιά δυνατή Μπακασέτα απόκρουση του Γιόρονεν 42¨ νέο σουτ Μπακασέτα άουτ. Στο 43¨επική επίθεση από τον Λημνιό καταλήγει σε κόρνερ. Το ημίχρονο έληξε  με 0-1 από ένα λάθος του Σταφυλίδη,το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με ελαφρά υπεροχή της Ελληνικής ομάδος με κατοχή 60-40 και με τελικές 14 έναντι 4 για την Φινλανδία

Ξεκίνησε το Β ημίχρονο.  Γκολ για την Ελλάδα με τον Μάνταλο σουτ από κοντά  στο 47¨μετά από ασίστ πάσα του Μπακασέτα φθάνοντας νωρίς στην ισοφάριση σε 1-1. Υπερέχει η Ελληνική ομάδα χάνοντας πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί. Στο 64¨αλλαγή για την Ελλάδα ο Κουλούρης στη θέση του Παυλίδη. Μεγάλη ευκαιρία με τον Πουκι στο 68¨αλλά σούταρε άουτ. Γκολ για την Ελλάδα με τον Γαλανόπουλο ανατροπή και 2-1 στο 70¨ο Λημνιός γύρισε έξυπνα την μπάλα στον Κουλούρη και σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή απέκρουσε ο Γιορονσεν και ο επερχόμενος Γαλανόπουλος την έσπρωξε στα δίχτυα πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τα χρώματα της Εθνικής. Αλλαγή για την Ελλάδα στο 72¨ ο Μπουχαλάκης στη θέση του Γαλανόπουλου. Η Ελλάδα στο Β μέρος είναι πολύ καλύτερη από την Φινλανδία. Στο 76¨ δυο αλλαγές για την Φινλανδία. Στο 84 είμαστε και η Φινλανδία πιέζει για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 85 με 86¨ έγινε ένας χαμός στο τέρμα της Φινλανδίας με χαμένες ευκαιρίες από Μάνταλο Μπακασέτα και Κουλούρη να μη θέλει η μπάλα να μπει  στα δίχτυα. Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα στο 92¨ ο Μασούρας στη θέση του Μάνταλου.

Η Εθνική μας συνέχισε για τρίτη ωραία εμφάνιση και τρίτη συνεχόμενη νίκη. Βεβαίως η διοργάνωση ήταν αποτυχημένη για την Ελλάδα αλλά τελειώνει με μια πολύ ελπιδοφόρα εμφάνιση και πάνω σε αυτή την ομάδα να συνεχίσουμε  τις επόμενες διοργανώσεις. Όλα τα παιδιά σήμερα έκαναν μεγάλη εμφάνιση ειδικά στο Β μέρος με πρώτους σε απόδοση τους Μάνταλο, Μπακασέτα, Λημνιό, Γιαννούλη ,και Κουρμπέλη.

ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ: Ο Δημήτρης Λημνιός ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο κορυφαίος της Εθνικής, αφού ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο, μετατράπηκε στον πιο επικίνδυνο παίκτη της Ελλάδας με τις επελάσεις του από τα δεξιά και είχε συμμετοχή σε αμφότερα τα γκολ της ανατροπής.

Ο Τζον Φαν’τ Σιπ κατέβασε την Εθνική Ελλάδας με 4-2-3-1. Επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τετράδα στην άμυνα με Μπακάκη, Χατζηδιάκο, Σταφυλίδη και Γιαννούλη ,από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικά χαφ ήταν οι Κουρμπέλης και Γαλανόπουλος, μπροστά τους τριάδα με Λημνιό, Μπακασέτα και Μάνταλο και στην κορυφή ο Παυλίδης.

Η Φινλανδία του Μάρκου Κανέρβα αγωνίστηκε με 4-4-2. Λέο Βαϊσάνεν και Τοΐβιο αποτέλεσαν το δίδυμο των στόπερ, με τον Σάουλι Βαϊσάνεν στα δεξιά της άμυνας και τον Ραϊτάλα στα αριστερά. Στον άξονα έπαιξαν οι Καμαρά και Κάουκο, με δεξί χαφ τον Σχιούλερ και αριστερό τον Λουντ, ενώ οι Πούκι και Σκραμπ συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Η ΦΑΣΗ: Το γκολ του Μάνταλου επετεύχθη σε κρίσιμο σημείο, αφού η Ελλάδα ισοφάρισε αμέσως με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Ρώσου, Αλεξέι Εσκόφ, που πέρασε απαρατήρητος.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Μπακασέτας, Γαλανόπουλος (73’ Μπουχαλάκης), Παυλίδης (64’ Κουλούρης), Χατζηδιάκος, Λημνιός, Μάνταλος (90’+3’ Μασούρας), Κουρμπέλης, Γιαννούλης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Γιόρονεν, Τοίβιο (59’ Λαμ), Βαλσάνεν, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Σούλερ (77’ Γιένσεν), Βαλσάνεν, Σκραμπ (77’ Σοϊρι), Καούκο , Ραϊτάλα