Ελλάδα-Φινλανδία 2-1: Η αρχή για κάτι καλό;

Η Εθνική μας ομάδα, κάνοντας γεμάτη και πειστική εμφάνιση, νίκησε δίκαια τη Φινλανδία με 2-1, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Το παιχνίδι:

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα, κάνοντας τη πρώτη της καλή στιγμή μόλις στο 3ο λεπτό, με σουτ του Γαλανόπουλου, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιόρονεν.

Στη συνέχεια, η Ελληνική ομάδα είχε την κατοχή, έκλεβε αρκετές μπάλες, έφτανε στα καρέ του Γιόρονεν, χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη φάση.

Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Φινλανδία κατάφερε να πετύχει το γκολ, στη πρώτη  της επίσκεψη στα καρέ της Ελλάδας, με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο, Τίμο Πούκι.

Στο 27′ της συνάντησης, ο Γιόρονεν έδιωξε τη μπάλα, ο Σταφυλίδης δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Πούκι, κάνοντας έτσι ένα μεγάλο λάθος, μιας και ο επιθετικός της Νόριτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο, πλασάροντάς τον για το 0-1.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Εθνική μας προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Μπακασέτα στο 38′ σταμάτησε στον Γιόρονεν, μετά από σέντρα του Μπακάκη.

Μάλιστα, η Φινλανδία μπορούσε να κάνει 2 τα τέρματά της, αλλά ο Βλαχοδήμος σταμάτησε τη προσπάθεια του Κάουκο.

Ό,τι δεν κατάφερε να πετύχει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο δεύτερο και μάλιστα αρκετά νωρίς.

Στο 47′, και σε μία φάση διαρκείας, ο Μπακασέτας γύρισε τη μπάλα δίχως να περάσει τη γραμμή, και ο Μάνταλος από κοντά έκανε το 1-1.

Η Ελλάδα έψαχνε και το δεύτερο γκολ, το οποίο θα την έβαζε μπροστά στο σκορ, με πιο σημαντική στιγμή αυτή του Λημνιού, με το σουτ του να πηγαίνει πάνω στον Γιόρονεν, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Παυλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Φινλανδία έφτασε αρκετά κοντά να κάνει το 1-2, ξανά με τον Πούκι στο 69′.Ευτυχώς όμως για την Ελληνική ομάδα, το πλασέ του πέρασε άουτ.

Τελικά, επικράτησε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη με την Ελλάδα να κάνει το 2-1.

Στο 70′, ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα, ο Γιόρονεν κάνει τρομερή απόκρουση στο εξ επαφής σουτ του Λημνιού, αλλά ο Γαλανόπουλος πήρε το ριμπάουντ, βάζοντας την Ελλάδα σε θέση οδηγού.

Ήταν το πρώτο γκολ του Γαλανόπουλου με τα Γαλανόλευκα.

Η Εθνική μας ομάδα θα μπορούσε να κάνει και το 3-1, αλλά ο Λαμ έδιωξε πάνω στη γραμμή τη προβολή του Κουλούρη στο 87ο λεπτό.

Η Φινλανδία δεν κατάφερε να κάνει το 2-2, με την Ελλάδα να παίρνει την σερί της νίκη, τελειώνοντας στον όμιλο με 14 βαθμούς, αφήνοντας μία γλυκόπικρη γεύση στους Έλληνες φιλάθλους, μετά και το πολύ άσχημο ξεκίνημα που είχε.

Ελλάδα (Τζον φαν’τ σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Χατζιδάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος (Μπουχαλάκης 73′), Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (Μασούρας 90+2′), Παυλίδης (Κουλούρης 64′).

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Γιόρονεν, Ραϊτάλα, Τόϊβιο (Λαμ 59′), Βέϊζενεν, Βέϊζενεν, Λούντ, Κάουκο, Καμαρά, Σούλερ (Γένσεν 77′), Πούκι, Σκράμπ (Σοίρι 77′).

Κάρτες: Τόϊβιο, Κουρμπέλης, Κάουκο