Εκτέλεσε τη Λέστερ και ζευγάρωσε τις νίκες της

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα το “κανόνι” του Γκάμπριελ Ζεσούς, η Άρσεναλ κατάφερε να συνεχίσει με νίκες τις υποχρεώσεις της στην Premier League, επικρατώντας με το εμφατικό 4-2 των “αλεπούδων”, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκανε το 2/2 στη νέα σεζόν του αγγλικού πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση, βασισμένη στις επιθετικές της αρετές. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζεσούς -που σημείωσε δύο γκολ και δύο ασίστ-, η Άρσεναλ επικράτησε με 4-2 της Λέστερ στο “Έμιρεϊτς” και έφτασε τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Οι “κανονιέρηδες” εμφανίστηκαν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, το ματς κύλησε δίχως κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Στο 20′, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους καλή τελική, με τον Τσάκα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από σέντρα και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Γουόρντ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζεσούς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με κεφαλιά και περίπου δέκα λεπτά αργότερα (35′) ο ίδιος διπλασίασε τόσο τα τέρματά του, όσο και της Άρσεναλ. Στο 38′ είχε ευκαιρία για να σημειώσει χατ-τρικ, ωστόσο ο Γουόρντ έκανε εξαιρετική απόκρουση και κράτησε το 2-0 στον πίνακα του σκορ, το οποίο έμεινε έτσι έως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Λέστερ πήρε τη… σκυτάλη στην κατοχή της μπάλας, ωστόσο δίχως να τη μετουσιώσει με τελικές προσπάθειες. Στο 53′, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με αυτογκόλ του Σαλιμπά. Δύο λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ πήρε εκ νέου καλύτερο “μαξιλαράκι” ασφαλείας, καθώς ο Ζεσούς βρήκε τον Τσάκα κι εκείνος την έστειλε στα δίχτυα του Γουόρντ. Εν συνεχεία, οι “κανονιέρηδες” ισορρόπησαν την κατοχή στο ματς και διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αναζητώντας ένα τέταρτο γκολ. Οι “αλεπούδες” μείωσαν εκ νέου κόντρα στη ροή του αγώνα, με γκολ του Μάντισον. Για ακόμη μία φορά, η Άρσεναλ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με γκολ του Μαρτινέλι. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε ξανά και η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε τη νίκη με το εμφατικό 4-2.

ΓΚΟΛ: 23′, 35′ Ζεσούς, 55′ Τσάκα, 76′ Μαρτινέλι / 53′ Σαλιμπά (αυτογκόλ), 74′ Μάντισον

Κίτρινες: 90′ Τομιγιάσου / 16′ Φοφανά

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Γουάιτ (75′ Τομιγιάσου), Ζιντσένκο (77′ Τιέρνι), Πάρτεϊ, Τσάκα, Όντεγκαρντ, Σάκα (85′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι, Ζεσούς (85′ Ν’Κέτια)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Έβανς, Φοφανά, Αμαρτέι (63′ Ντάκα), Τίλεμανς (63′ Πρατ), Ντίντι, Ντιούσμπερι-Χολ, Καστάνιε, Τζάστιν, Μάντισον, Βάρντι (70′ Ιχεανάτσο)