Έκανε το ντέρμπι… περίπατο η Μπάγερν! (vid)

Στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στη Γερμανία, η Μπάγερν συνέτριψε τη Ντόρτμουντ με 4-0, ανεβαίνοντας στη τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Λειψία, 1 βαθμό πίσω από τη Γκλάντμπαχ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Από την άλλη, η Ντόρτμουντ έπεσε στη πέμπτη θέση, απέχοντας 3 βαθμούς από τη κορυφή του πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ήταν για ακόμη μία φορά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος σκόραρε τα 2 από τα 4 γκολ της ομάδας του, πετυχαίνοντας για ενδέκατη σερί αγωνιστική γκολ! Δηλαδή, δεν υπάρχει αγωνιστική έως τώρα, στην οποία ο επιθετικός της Μπάγερν να μην έχει πετύχει γκολ!

Ο Πολωνός σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Παβάρ από δεξιά, με την άμυνα της Ντόρτμουντ να τον αφήνει αμαρκάριστο.

Γενικότερα, οι Βεστφαλοί δυσκολεύονταν αρκετά να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, εξίσου και η μεγάλη διαφορά που υπήρχε στην κατοχή ανάμεσα στις 2 ομάδες στο τέλος του ημιχρόνου (62%-38%).

Η Μπάγερν θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματά της, αλλά είτε η άμυνα της Ντόρτμουντ, είτε ο Μπούρκι το απέτρεπαν (Γκναμπρί 22′, Κομάν 26′, 27′).

Η πρώτη καλή φάση για τη Ντόρτμουντ ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τη προβολή του Βίτσελ.

Με το καλησπέρα όμως του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάγερν κατάφερε να κάνει το 2-0 με σκόρερ τον Γκναμπρί.

Αντεπίθεση για τη Μπάγερν, ο Μίλερ κάνει τη συρτή σέντρα, ο Λεβαντόφσκι δεν καταφέρνει να κάνει το σουτ, αλλά έρχεται ο Γκνάμπρι για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τη Μπάγερν σε σκορ ασφαλείας.

Μάλιστα, το γκολ μετρήθηκε μέσω το VAR, καθώς ο διαιτητής ήθελε να ελέγξει αν ο Μίλερ ήταν όφσαιντ, από τη μπαλιά που του έβγαλε ο Μαρτίνεθ.

Με τη ψυχολογία στα ύψη, η Μπάγερν είχε κι άλλες ευκαιρίες, ώστε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ (Γναμπρί 51′, Λεβαντόφκι 59′).

Η Ντόρτμουντ, θα μπορούσε να είχε μειώσει σε 2-1, αλλά ο Αλκάθερ έστειλε τη μπάλα εξ επαφής άουτ, μετά το σέντρα του Χακίμι.

Και αντί να γίνει το 2-1, έγινε το 3-0 για τη Μπάγερν το οποίο έμελλε να βάλει ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε η Ντόρτμουντ για κάτι καλό.

Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Μίλερ και Λεβαντόφσκι, με τον τελευταίο να στέλνει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούρκι στο 76′.

Το κερασάκι στη τούρτα ήρθε στο 80′, όταν ο Πέρισιτς έκανε τη σέντρα και ο Χούμελς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0, σε μία νίκη που δίνει τεράστια ψυχολογία στους Βαυαρούς εν όψει της συνέχειας.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα (72’ Τιάγκο), Κίμιχ, Κομάν (75’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (70’ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Χακίμι, Ακανζί, Χούμελς, Σουλτς, Βάιγκλ (61’ Αλκάθερ), Βίτσελ, Σάντσο (36’ Γκερέιρο), Μπραντ, Αζάρ, Γκέτσε (61’ Ρόις).