Εκανε την ανατροπή, τελικά ο ΠΑΟΚ (Ισόπαλος, 2-2)

Με την πλάτη στον τοίχο, έκανε την ανατροπή, τελικά ο ΠΑΟΚ ισόπαλος, 2-2, με τον Αγιαξ στην Τούμπα στην μεταξύ τους αναμέτρηση για τον Γ’ γύρο του Champions League.

Οι Ολλανδοί  στο 10ο λεπτό, από στημένη μπαλα (φάουλ) που αξιοποίησε άριστα Χακίμ Ζίγιες.

32ο λεπτό ο Τσούμπα Ακπόμ ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ  και 7 λεπτά αργότερα ο Λέο Μάτος εκανε το (2-1).

Ο Κλας-Γιαν Χούντελααρ στο 57  διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 2-2 που δίνει το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης στον Αγιαξ.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Τρίτη (13/8) στο Αμστερνταμ.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι, Eλ Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Άκπομ.

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Σερς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ, Μαζραουί, Ζίγιεκ, Ντόλμπεργκ, Τάντιτς.

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Bοηθοι: Τόμας Κλάντσιτς (Σλοβενία), Άντραζ Κόβατσιτς (Σλοβενία)
Τέταρτος: Ράντε Ομπρένοβιτς (Σλοβενία)

Γήπεδο: Τούμπα